piątek, 31 grudnia 2021

Sałatka z kurczakiem, żurawiną i selerem naciowym

 Zaskakująco pyszna sałatka, na którą przepis dostałam od mamy. Znajdziecie w niej świetne połączenie kurczaka gyros ze słodkawą żurawiną i charakterystycznym smakiem selera. Naprawdę warta wypróbowania.




3 filety z kurczaka

op. przyprawy Gyros

200 g grubego makaronu np. kolanka ozdobne

4-5 ogórków konserwowych

10 dag słonecznika

15 dag żurawiny

1 czerwona cebulka

puszka kukurydzy

3 łodygi selera naciowego

3-4 łyżki majonezu

sól, pieprz



Filety umyć, pokroić w drobną kostkę. Oprószyć przyprawą i smażyć na rumiano, ostudzić. 

Słonecznik podprażyć na suchej patelni, ostudzić. Makaron ugotować al dente, ostudzić.

Ogórki, cebulkę i selera pokroić w kosteczkę. Wszystkie składniki wymieszać, przyprawić do smaku i dodać majonez. Można też dodać pół na pół majonez i gęsty jogurt naturalny.


czwartek, 23 grudnia 2021

Pierniczki Lebkuchen

 Lebkuchen to tradycyjne niemieckie pierniczki. Są mięciutkie i od razu gotowe do zjedzenia. Nie wymagają leżakowania, więc spokojnie można je upiec na ostatnią chwilę przed świętami :)

Dzięki kandyzowanej skórce i dużej ilości przypraw korzennych są bardzo aromatyczne. Jedne z najlepszych jakie do tej pory jadłam! 



Ciasto:

500 g mąki pszennej

160 g zmielonych migdałów

2 op. przyprawy do piernika

1 łyżeczka kakao

2 łyżeczki proszku do pieczenia

łyżeczka sody

1/2 szkl kandyzowanej skórki pomarańczowej i cytrynowej

400 ml płynnego miodu

180 g masła


Lukier:

2 szkl cukru pudru

sok z 1/2 cytryny




Ciasto: Skórkę kandyzowaną pokroić w bardzo drobne kawałeczki. Wszystkie suche składniki wymieszać w większej misce. Miód i masło podgrzać do rozpuszczenia. Odstawić aby lekko przestygły. Jeszcze ciepłe przelać do suchych składników i dokładnie wymieszać. Ciasto będzie kleiste ale takie właśnie ma być. Przykryć ściereczką i odstawić aż ostygnie. 

Lekko zwilżonymi dłońmi nabierać kawałeczki ciasta i formować kulki wielkości orzecha włoskiego. Układać na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia, lekko spłaszczyć dłonią. Pierniczki piec ok 10-12 minut. Po wyjęciu blachy z piekarnika należy odczekać kilka minut aby pierniczki lekko stwardniały, po tym czasie odkładać do wystygnięcia na kratkę. 

Lukier: cukier puder utrzeć z sokiem z cytryny i odrobina wody na gładko. Pierniczki maczać w lukrze i odkładać na deskę lub kratkę aby lukier stężał. Przechowywać w szczelnym pojemniku.



piątek, 17 grudnia 2021

Pizza pieczona na kamieniu na cienkim cieście

 Ostatnio otrzymałam propozycję współpracy z firmą Decofire. Jest to sklep oferujący szeroki wybór między innymi na grille gazowe i akcesoria do grillowania. Miałam do wyboru jeden z produktów do grillowania marki Enders

Marka Enders to nowość na polskim rynku. Zajmuje się produkcją szerokiej gamy akcesoriów do grillowania.  Ja wybrałam ceramiczny kamień do pizzy, który doskonale sprawdzi się zarówno na grillu jak i w domowych warunkach w piekarniku. Byłam bardzo ciekawa jak smakuje taka domowa pizza pieczona na kamieniu w porównaniu z pizzą pieczoną na zwykłej blaszce. I powiem Wam, że byliśmy zachwyceni smakiem i chrupkością ciasta. Sama pizza piecze się bardzo szybko, gdyż kamień jest już mocno nagrzany. Odtąd na pewno każdą pizzę będę piekła na tym kamieniu bo smak jest nie do podrobienia.

Sam kamień myje się bardzo łatwo, szybko schnie. Należy pamiętać, że kamień do pieczenia pizzy wkładamy do zimnego piekarnika i dopiero wtedy włączamy grzanie. W przeciwnym razie kamień może pęknąć. 

Poniżej mam dla Was przepis na pizzę na cienkim cieście. Niebawem podzielę się z Wami przepisem na pizzę na grubszym spodzie, gdyż taką lubimy najbardziej. Już nie mogę się doczekać kolejnego pieczenia :)



Ciasto:

250g mąki pszennej

150ml ciepłej wody

7g drożdży instant

1/2 łyżeczki cukru

1 łyżeczka soli

łyżka oliwy z oliwek


Dodatki:

pomidorki koktajlowe

rukola 

szynka szwarcwaldzka

ser grana padano

20 dag startego sera żółtego

kilka łyżek sosu pomidorowego

oregano




Ciasto: suche składniki mieszamy w misce. Dolewamy oliwę i wodę. Zagniatamy elastyczne ciasto, przykrywamy ściereczką i odstawiamy do wyrośnięcia w ciepłe miejsce na ok 1-1,5 godziny.

Kamień do pizzy wkładamy na środkową półkę zimnego piekarnika. Nagrzewamy do 230stopni przez ok 20 minut aby mieć pewność, że kamień jest bardzo mocno nagrzany.

Wyrośnięte ciasto podzielić na 3 części. Każdą rozwałkować na cienki placek, posmarować łyżką sosu pomidorowego i posypać startym żółtym serem. Posypać szczyptą oregano. Tak przygotowaną pizzę przełożyć na szeroką szpatułkę lub drewnianą deskę i ostrożnie zsunąć na kamień. Piec do zarumienienia. Pizzę podawać z szynką, rukolą i pomidorkami oraz posypaną wiórkami sera grana padano. 



poniedziałek, 6 grudnia 2021

Sernik Izaura

Sernik Izaura zna chyba każdy. To połączenie tradycyjnego murzynka z sernikiem.

Ja już nawet nie pamiętam kiedy go jadłam, tak dawno to było ;) Chodził za mną i chodził, aż w końcu go upiekłam. Rodzinka jak zwykle zachwycona ;) 



Ciasto kakaowe:

200 g masła/margaryny

1 szkl cukru

5 łyżek wody

3 łyżki kakao

4 jajka

2 szkl maki pszennej

2 łyżeczki proszku do pieczenia


Sernik:

1 kg sera z wiaderka

1 szkl cukru

4 jajka

100 g miękkiego masła

1 op. budyniu waniliowego

kilka kropel ekstraktu waniliowego


Polewa:

2 gorzkie czekolady

1 szkl śmietanki 30%



Ciasto kakaowe: Do rondla przełożyć masło, cukier, kakao i wodę. Podgrzewać, cały czas mieszając aż składniki się połączą. Odstawić do ostudzenia. Dodać żółtka, zmiksować. Dosypać mąkę i proszek do pieczenia, zmiksować do połączenia składników. Białka ubić ze szczyptą soli na sztywną pianę. Delikatnie wymieszać łyżką z ciastem kakaowym. Ciasto wylać na blaszkę (24x36cm) wyłożoną papierem do pieczenia. 

Masa serowa: składniki w temp. pokojowej. Żółtka z cukrem utrzeć na puszystą masę. Cały czas miksując dodawać stopniowo miękkie masło. Gdy składniki się połączą dodać ekstrakt, proszek budyniowy i ser. Z białek ubić sztywną pianę, delikatnie wymieszać z masą serową. 

Kilka łyżek masy serowej wyłożyć w odstępach na cieście kakaowym, przemieszać widelcem tworząc wzorek. Na wierzch wylać pozostały ser i wyrównać powierzchnię. Ciasto wstawić do piekarnika nagrzanego do 170 stopni i piec ok 60 minut. Po ostudzeniu polać polewą i schłodzić.

Polewa czekoladowa: śmietankę podgrzać prawie do wrzenia. Dodać połamaną czekoladę, wymieszać aż się rozpuści. Lekko przestudzić i polać ciasto.


piątek, 3 grudnia 2021

Chlebek bananowy

Bardzo łatwe do zrobienia, a jakie pyszne ciasto :) 

Wystarczy kilka bardzo dojrzałych bananów, których nikt już nie chce jeść, chwila mieszania i gotowe.

Aby wzbogacić smak chlebka, do ciasta można wrzucić posiekaną czekoladę lub orzechy. Zawsze wyjdzie smacznie :)



4 jajka

1 szkl cukru

200 ml oleju

4 banany

kilka kropel ekstraktu waniliowego

2,5 szkl mąki pszennej

szczypta soli

2,5 łyżeczki proszku do pieczenia

1 łyżeczka sody




Jajka chwilę ucierać, dodać cukier, olej, ekstrakt waniliowy i rozgniecione banany. Zmiksować do połączenia składników.

Osobno wymieszać przesianą mąkę, proszek do pieczenia, sodę i sól. Wlać masę jajeczno-bananową. Krótko zmiksować. Ciasto przelać do dużej foremki keksowej wyłożonej papierem do pieczenia.

Wstawić do piekarnika nagrzanego do 180 stopni. Piec ok 50-60 minut do tzw suchego patyczka.


piątek, 26 listopada 2021

Wafle orzechowe z mlekiem w proszku

Uwielbiają je dzieci i dorośli.

Są wspaniałą, słodką przekąską do szkoły, pracy czy na wycieczkę.  



2 płaty wafli


Masa:

3/4 szkl mleka

250 g masła

1 szkl cukru

50 g gorzkiej czekolady

3 szkl mleka w proszku

1/2 szkl mielonych orzechów włoskich

1/2 szkl siekanych orzechów włoskich

1/2 szkl mielonych herbatników



Masa: Mleko, masło, cukier i połamaną czekoladę przekładamy do garnka i podgrzewamy do połączenia składników. Lekko studzimy. Do masy dodajemy partiami mleko w proszku, miksujemy. Na koniec dodajemy orzechy i herbatniki, mieszamy. 

Wykładamy masę na jednym z wafli, wyrównujemy i kładziemy drugi wafel. Zawijamy w folię, obciążamy cięższą deską do krojenia i wstawiamy do lodówki na kilka godzin do zastygnięcia.

Kroimy na mniejsze wafelki.


środa, 17 listopada 2021

Szarlotka na kruchym cieście

Szarlotki, jabłeczniki to jedne z ulubionych ciast mojej rodzinki :) Uwielbiamy roznoszący się po mieszkaniu zapach pieczonego ciasta i cynamonu. Tym razem upiekłam bardzo łatwą szarlotkę na kruchym cieście. Wystarczy  zagnieść ciasto, zetrzeć jabłka i wstawić do pieca. 

Proste a jakie smaczne :)




Ciasto kruche:

350 g mąki pszennej

100 g mąki krupczatki

230 zimnego masła/margaryny

1 szkl cukru

2 jajka

1 łyżeczka proszku do pieczenia


1,5-2 kg jabłek

3-4 łyżki cukru (wg uznania)

2 łyżki soku z cytryny

1-2 łyżeczki cynamonu

2 łyżki bułki tartej




Ciasto:  Składniki posiekać i zagnieść gładkie i elastyczne ciasto. Gdyby nie chciało się łączyć można dodać łyżkę gęstej kwaśnej śmietany. Ciasto podzielić na 2 nierówne części. Zawinąć w folię. Większą część włożyć na godzinę do lodówki, mniejszą do zamrażalnika.

Jabłka obrać, usunąć gniazda nasienne i zetrzeć na tarce o grubych oczkach. Wymieszać z cukrem i sokiem z cytryny, odstawić na 15 minut aby puściły sok. 

Schłodzone ciasto rozwałkować i wylepić nim dno i boki blaszki (20x28cm). Nakłuć widelcem i równomiernie posypać bułką tartą.

Jabłka odcisnąć z nadmiaru soku przez gazę lub na gęstym sitku. Wymieszać z cynamonem i wyłożyć na kruche ciasto. Na wierzch zetrzeć na grubych oczkach zamrożone ciasto.

Szarlotkę wstawić do piekarnika nagrzanego do 180 stopni. Piec ok 35-45 minut, do zarumienienia. Ostudzić i posypać cukrem pudrem.


poniedziałek, 15 listopada 2021

Francuskie ślimaczki z czekoladą i migdałami

 Pyszne i niesamowicie łatwe do zrobienia ciasteczka. Posmakują zarówno mniejszym jak i większym łasuchom ;) Zamiast migdałów można użyć dowolnych orzechów. I proponuję zrobić z podwójnej porcji gdyż znikają bardzo szybko ;)




opakowanie ciasta francuskiego

3 łyżki kremu czekoladowo-orzechowego

4 łyżki siekanych migdałów

jajko do posmarowania




Ciasto rozwinąć i połowę posmarować kremem czekoladowym. Posypać równomiernie 3 łyżkami migdałów, złożyć na pół. Od strony złożenia ciasto pociąć na 7 pasów, skręcić a następnie zwinąć ślimaczka. Ślimaczki z ciasta ułożyć w foremkach na muffinki, posmarować rozbełtanym jajkiem i posypać pozostałymi migdałami.

Ślimaczki piec ok 20 minut w 190 stopniach. Ostudzić.

czwartek, 4 listopada 2021

Zapiekanki gyros na bagietce

 Pyszne i niezwykle proste do zrobienia zapiekanki na ciepłą kolację. Za pierwszym razem zrobiłam je gdy zostało mi trochę kurczaka z obiadu. Teraz robię je dosyć często, tak bardzo posmakowały mojej rodzince :)




1 długa bagietka

2 małe filety z kurczaka

2-3 łyżki przyprawy gyros

20 dag sera żółtego startego


Filety kroimy w drobną kosteczkę, oprószamy przyprawą gyros i smażymy na rumiano na patelni.

Bagietkę przekrawamy wzdłuż na pół a następnie na dwie lub trzy części, w zależności jak długie zapiekanki chcemy otrzymać. Posypujemy niewielką ilością sera żółtego, następnie wykładamy kawałki kurczaka i resztę sera. Zapiekamy ok 10 minut w temperaturze 180 stopni. Podajemy z keczupem lub sosem czosnkowym. Wspaniale smakuje ze świeżym szczypiorkiem.

poniedziałek, 4 października 2021

Drożdżówka z prażonymi jabłkami i kruszonką

Pulchna, pachnąca cynamonem i jabłkami drożdżówka, posypana chrupiącą kruszonką. Jesienią będzie idealna z kubkiem gorącej kawy lub kakao.

Moja rodzinka zajadała się nią kiedy była jeszcze ciepła :) Również znajomym bardzo posmakowała.




Ciasto drożdżowe:

100 g świeżych drożdży

1 szkl cukru

4 jajka

3/4 szkl oleju

1,5 szkl mleka

5 szkl mąki pszennej

1 szczypta soli


Prażone jabłka:

1,5 kg jabłek

1/2 szkl cukru

łyżka cynamonu


Kruszonka:

125 g miękkiego masła

200 g mąki 

100 g cukru pudru




Ciasto nastawiamy wieczorem, dzień przed pieczeniem. Mleko, jajka mają być zimne. 

Do miski dodajemy kolejno składniki: pokruszone drożdże, cukier, rozbełtane jajka, olej, mleko, mąka i sól. Nie mieszamy. Przykrywamy pokrywką i odstawiamy na noc w temperaturze pokojowej. 

Przygotować jabłka. Owoce obrać i pokroić w kostkę. Wsypać do garnka, dodać cukier i cynamon. Dusić do miękkości. Można zostawić kawałeczki jabłek lub całkiem rozgotować. Ostudzić.

Kruszonka: składniki rozetrzeć w palcach.

Na drugi dzień rano składniki w misce dokładnie wymieszać łyżką aby nie było grudek. Formę 24x36cm wyłożyć papierem do pieczenia, wylać ciasto. Na cieście ułożyć uprażone jabłka i posypać kruszonką.

Drożdżówkę piec ok 1 godziny w 180 stopniach, do zarumienienia. Ostudzić.


niedziela, 19 września 2021

Tarta z budyniem i borówką amerykańską

 Pyszne kruche ciasto z waniliowym budyniem i borówkami. Upieczone zimą z mrożonych owoców będzie słodkim wspomnieniem lata. 

Z tego przepisu zostało mi trochę kruchego ciasta i upiekłam z niego kruche mini babeczki, które później nadziałam bitą śmietaną ;) Możecie upiec ciasteczka lub kilka spodów do mini tart. Takie spody można przechowywać w szczelnie zamkniętym pojemniku przez około tydzień. 




Ciasto kruche:

500 g mąki pszennej

100 g cukru pudru

250 g zimnego masła

jajko

szczypta soli

kilka kropel ekstraktu waniliowego


800 ml mleka

2 budynie waniliowe

2 szkl borówki amerykańskiej




Ciasto: Składniki posiekać i zagnieść gładkie i elastyczne ciasto. Schłodzić w lodówce przez godzinę. Ciasto cienko rozwałkować i wyłożyć na spód natłuszczonej foremki. Odciąć nadmiar z brzegów i nakłuć widelcem. Ciasto podpiec ok 15 minut w 180 stopniach. Aby ciasto nie wybrzuszyło się podczas pieczenia, kładziemy na nie papier do pieczenia i wysypujemy groch lub ryż.

Przygotować budyń wg przepisu na opakowaniu. Gorący wylać na podpieczony spód, posypać borówkami i ułożyć poskubane kawałki ciasta. 

Tartę piec jeszcze przez około 20-30 minut do zarumienienia. Po ostudzeniu posypać cukrem pudrem.


piątek, 27 sierpnia 2021

Tortellini zapiekane w sosie bolońskim

 Pyszne, sycące danie dla całej rodziny. Nie wymaga wielkich umiejętności kulinarnych a naprawdę zaskoczy smakiem nawet największego niejadka. Zarówno sos jak i pierożki tortellini można ugotować  nawet dzień wcześniej a danie zapiec przed podaniem.




250 g tortellini z serem

150 g sera żółtego startego


Sos boloński:

400 g mięsa mielonego wieprzowego lub mieszanego

1 cebula

łyżka oleju

2-3 ząbki czosnku

500 ml passaty pomidorowej

łyżka ziół prowansalskich

szczypta cukru

sól, pieprz do smaku




Tortellini ugotować wg przepisu na opakowaniu.

Cebulę posiekać i zeszklić na oleju. Dodać mięso i zmiażdżony czosnek. Oprószyć solą i pieprzem oraz ziołami prowansalskimi. Chwilę przesmażyć. Wlać passatę pomidorową, cukier i dusić pod przykryciem na małym ogniu ok 20 minut.

Na dnie naczynia żaroodpornego wyłożyć ok 1/3 sosu a następnie ugotowane pierożki tortellini. Wyłożyć pozostały sos i posypać żółtym serem. Danie zapiekać ok 15-20 minut w 190 stopniach.



sobota, 14 sierpnia 2021

Owoce lata w rumie z lodami

 Wspaniały smak ciepłych owoców lata w połączeniu z zimnymi lodami to pyszna propozycja na letni, orzeźwiający deser.




2 dojrzałe nektarynki

2 garści borówki amerykańskiej

2 garści malin

2 łyżki rumu

2 łyżki cukru trzcinowego

kilka gałek lodów

siekane migdały do posypania




Owoce umyć. Nektarynki pokroić na 6 części. Do garnuszka wsypać cukier, owoce i rum. Podgrzewać na średnim ogniu kilka minut aż cukier się rozpuści a owoce zmiękną. 

Ciepłe owoce wyłożyć na talerze lub do miseczek, podawać z gałką lodów, pospane migdałami.



poniedziałek, 2 sierpnia 2021

Curry z kalafiora i dyni

 Pyszne i aromatyczne danie posmakuje nie tylko wegetarianom. Kalafior w tej postaci jest naprawdę smaczny i pożywny. Ja podałam curry z ryżem ale możecie je podać też z chlebkiem naan.

Jeśli nie macie musu z dyni, można go pominąć w przepisie ;)




1 kalafior

1 szkl musu z dyni hokkaido

250 ml passaty pomidorowej

1/2 szkl śmietanki kremówki

2 łyżki oleju

1 cebula

2-3 ząbki czosnku

łyżeczka curry

łyżeczka garam masala

łyżeczka kurkumy

sól, pieprz

natka pietruszki do posypania





Kalafiora podzielić na małe różyczki i ugotować na półtwardo w lekko osolonej wodzie. Odcedzić.

Na oleju zeszklić posiekaną cebulę, dodać posiekany czosnek oraz curry, kurkumę i garam masala. Chwilkę przesmażyć. Wlać passatę pomidorową i mus z dyni, doprawić do smaku solą i pieprzem. Dodać śmietankę i kalafiora, wymieszać. W razie potrzeby można wlać trochę wody, gdyby potrawa była za gęsta. Dusić pod przykryciem ok 10-15 minut.

Curry podawać z ryżem, posypane natką pietruszki.




piątek, 9 lipca 2021

Makowa babka na białkach

Pyszna i orzeźwiająca. Nam bardzo posmakowała i robiłam ją już kilka razy bo miałam mnóstwo zamrożonych białek. Do środka możecie dodać skórki kandyzowane lub np. rodzynki.




5 białek

1/2 szkl cukru

1/2 szkl oleju

3/4 szkl mąki pszennej

3/4 szkl maku

1 łyżeczka proszku do pieczenia

sok z 1 cytryny

szczypta soli




Mąkę przesiać i wymieszać z proszkiem do pieczenia i makiem. Białka ubić na sztywną pianę ze szczyptą soli. Na koniec ubijania dodawać partiami cukier. Gdy piana będzie szklista i lśniąca cienkim strumieniem wlewać olej cały czas miksując. Suche składniki dodawać partiami do masy i delikatnie mieszać łyżką. na koniec wlać sok z cytryny.

Ciasto przelać do foremki na babkę. Piec ok 40 minut w 180 stopniach.

Polać lukrem cytrynowym i udekorować kandyzowanymi skorkami.


czwartek, 1 lipca 2021

Bajaderki biszkoptowe

 Zostało mi trochę biszkopta, na którego nie miałam za bardzo pomysłu. Postanowiłam więc przygotować bajaderki, które uwielbia moja córka. 




200 g suchego biszkoptu (bez masy o dowolnym smaku)

kilka okrągłych biszkoptów

50 g masła

150 g czekolady deserowej

150 g mascarpone

100 g posiekanych orzechów (u mnie włoskie i migdały)

łyżka wiórków kokosowych + do obtoczenia

kilka kropel aromatu migdałowego lub rumowego




Biszkopt dokładnie rozkruszyć. Okrągłe biszkopty pokruszyć na większe kawałeczki. Masło i czekoladę rozpuścić. Wszystkie składniki przełożyć do miski i wymieszać. Formować kuleczki wielkości orzecha włoskiego i obtaczać w wiórkach kokosowych. Schłodzić w lodówce.

Gdyby masa wyszła trochę za sucha można dodać do niej odrobinkę mleka lub dżemu. A gdyby okazała się zbyt luźna, można dodać kilka biszkopcików więcej ;)


wtorek, 22 czerwca 2021

Number Cake

 Tydzień temu skończyłam 40 lat! O mamusiu kiedy to zleciało????

Z tej okazji oczywiście musiał być tort. Tym razem wymyśliłam sobie tort w stylu number cake. 

Jestem bardzo zadowolona z efektu końcowego :) Tort wszystkim się spodobał i na szczęście posmakował :) Tort wbrew pozorom jest bardzo łatwy do zrobienia. Należy pamiętać, że ciasto przed pieczeniem musi być dobrze schłodzone i najlepiej upiec je 1-2 dni wcześniej. Masę można zrobić dzień wcześniej lub w dniu podania, a tort przełożyć na kilka godzin przed imprezą aby dobrze się kroił.




Ciasto kruche:

500 g mąki pszennej

100 g cukru pudru

250 g zimnego masła

jajko

szczypta soli

kilka kropel ekstraktu waniliowego


Krem:

800 ml śmietanki 30%

500 g mascarpone

3 łyżki cukru pudru

kilka kropel ekstraktu waniliowego


Dekoracja:

truskawki, bezy, 

mięta, goździki, 

maliny liofilizowane w proszku do posypania



Ciasto: Składniki posiekać i zagnieść gładkie i elastyczne ciasto. Schłodzić w lodówce przez godzinę. Podzielić na 4 części. Każdą z nich rozwałkować na papierze do pieczenia na grubość ok 4mm. Odrysować z szablonu cyfry, każdą po 2 razy. Cyfry nakłuć widelcem i wstawić do lodówki na godzinę. Piec w 180 stopniach przez ok 14-15 minut do zarumienienia. Ostudzić.

Krem: Śmietanka i mascarpone mają być mocno schłodzone. Wszystkie składniki przełożyć do misy miksera i zmiksować na gładki i gęsty krem. Krem przełożyć do rękawa cukierniczego i okrągłą końcówką wyciskać na ciasto. Przykryć drugim ciastem i ponownie wycisnąć krem. Tort udekorować wg uznania.


czwartek, 10 czerwca 2021

Sernik sypany kruszonkowy (jak Oreo)

Chrupiąca, kakaowa kruszonka w połączeniu z waniliowym serniczkiem to przepyszny deser do popołudniowej kawy. Smakuje trochę jak ciasteczka Oreo, tak przynajmniej twierdzi moja córcia ;)

Robi się go szybko i na pewno każdemu się uda :)

Następnym razem zrobię w większej foremce z podwójnej porcji bo sernik był tak pyszny, że szybko znikał z talerzyków ;)




Kruszonka:

110 g zimnego masła

4 łyżki cukru

2 łyżki kakao

1 łyżeczka proszku do pieczenia

1 szkl mąki pszennej


Masa serowa:

350 g sera białego

3 łyżki cukru

kilka kropel ekstraktu waniliowego

jajko

łyżka budyniu waniliowego lub mąki ziemniaczanej

szczypta soli



Kruszonka: wszystkie suche składniki przełożyć do miski i wymieszać. Dodać drobno pokrojone masło i rozetrzeć w palcach jak kruszonkę.

Masa serowa: Ser zmielić lub przecisnąć przez praskę. Wszystkie składniki zmiksować.

Dno foremki (średnica 18cm) wyłożyć papierem do pieczenia. Wysypać połowę kruszonki, wyłożyć masę serową, wyrównać. Posypać pozostałą kruszonką.

Sernik piec ok 35 minut w temperaturze 180 stopni. Ostudzić.


sobota, 5 czerwca 2021

Chleb 3 składniki

Aby upiec chleb potrzebne są trzy podstawowe składniki, takie jak mąka, woda i drożdże. Sól i cukier to już dodatki. Chlebek jest bardzo łatwy do upieczenia, nawet dla początkujących.

Ja swój chleb posypałam jeszcze makiem bo tak właśnie lubimy najbardziej :)




450 g mąki pszennej 

7 g drożdży instant

250 ml ciepłej wody

1 łyżka cukru

1 łyżeczka soli


Do miski wsypać suche składniki, wymieszać. Dolać ciepłą wodę i zagnieść gładkie i elastyczne ciasto. 

Keksówkę posmarować tłuszczem, przełożyć ciasto i przykryć ściereczką. Odstawić w ciepłe miejsce na godzinę do wyrośnięcia. Chlebek piec ok 30 minut w 200 stopniach. Po upieczeniu studzić na kratce.



środa, 2 czerwca 2021

Drożdżówki z serem

Co tu dużo pisać: wspaniałe! mięciutkie, wilgotne, cudownie pachnące wanilią i cytrynowym lukrem.

Doskonałe na drugie śniadanie do szkoły czy pracy, na podwieczorek lub słodką przekąskę na wycieczkę za miasto. 

Kto tylko sięgnie po jedną już myśli o następnej ;)




Ciasto drożdżowe:

500 g mąki pszennej

100 g cukru

7 g drożdży instant

2 żółtka

200 ml ciepłego mleka

szczypta soli

100 g rozpuszczonego masła


Masa serowa:

400 g białego sera

żółtko

2 łyżki budyniu waniliowego

50 g cukru

kilka kropel ekstraktu waniliowego


mleko do posmarowania drożdżówek

lukier cytrynowy



Ciasto: Do większej miski wsypać suche składniki, wymieszać. Dodać żółtko i ciepłe mleko, zagnieść ciasto. Cały czas zagniatając dodać rozpuszczone, przestudzone masło. Zagniatać aż ciasto będzie elastyczne i gładkie. Przykryć ściereczką i odstawić na ok godzinę w ciepłe miejsce.

Masa serowa: składniki rozgnieść widelcem.

Wyrośnięte ciasto jeszcze raz zagnieść i rozwałkować na prostokąt ok 30x60 cm. Rozsmarować ser. Złożyć wzdłuż dłuższych brzegów na 3 części. Pokroić na ok 10 -12 kawałków o szerokości ok 5 cm. Każdy skręcić w spiralkę i ułożyć na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. 



Drożdżówki przykryć ściereczką i odstawić na 15 minut. Piekarnik nagrzać do 180 stopni. Drożdżówki posmarować mlekiem i piec ok 25 minut do zarumienienia. Po upieczeniu polać lukrem.


piątek, 28 maja 2021

Sałatka ziemniaczana

 Bardzo łatwa i smaczna sałatka do zabrania na drugie śniadanie do pracy.




5 ziemniaków

2 ogórki kiszone

mała czerwona cebulka

mały pęczek szczypiorku

sól

świeżo zmielony pieprz

2-3 łyżki majonezu


Ziemniaki ugotować w mundurkach. Po ostudzeniu obrać i pokroić w kostkę. Cebulkę i szczypiorek drobno posiekać. Ogórki pokroić w kostkę. Wszystkie składniki przełożyć do miski, przyprawić do smaku i wymieszać. Odstawić do lodówki aby smaki się przegryzły.





środa, 19 maja 2021

Pasta jajeczna z chrzanem

Taka pasta świetnie smakuje z różnego rodzaju mięsem lub wędlinami. Dobrze sprawdzi się na kanapki z dodatkiem świeżych warzyw. A jej przygotowanie zajmie dosłownie kilka chwil.




10 jajek na twardo

2-3 łyżki chrzanu ze słoiczka

1-2 łyżki majonezu

sól

pęczek szczypiorku


Jajka zetrzeć na tarce o dużych oczkach. Dodać chrzan, szczypiorek i majonez. Posolić do smaku i wymieszać. Schłodzić przez godzinę aby smaki się przegryzły.

niedziela, 9 maja 2021

Kurczak pieczony w majonezie

Pyszne i soczyste kawałki kurczaka świetnie smakują z pieczonymi ziemniaczkami i sałatką grecką. 

Tak przygotowane mięso można również upiec na grillu ;) 




3 udka z kurczaka

3 łyżki majonezu

sól

świeżo zmielony pieprz

papryka słodka

czosnek granulowany

tymianek


Udka umyć, osuszyć i podzielić na dwie części. Mięso oprószyć przyprawami i odstawić przynajmniej na godzinę. Następnie każdy kawałek posmarować majonezem i ułożyć w naczyniu żaroodpornym z pokrywką. 

Kurczaka piec 60 minut w 180 stopniach, 15 minut przed końcem zdjąć pokrywkę aby skórka lekko się zarumieniła.

niedziela, 2 maja 2021

Deserki Malinowa Chmurka

Pięknie wyglądają i wspaniale smakują :) Deserki można przygotować w pucharkach lub słoiczkach i zabrać na piknik. Możecie użyć świeżych lub mrożonych malin ale także innych owoców jagodowych. Jestem pewna, że zachwycą smakiem każdego łasucha ;)




kilkanaście maślanych herbatników

500 ml śmietanki 30%

łyżka cukru pudru

kilka kropel ekstraktu waniliowego

galaretka malinowa

300 g malin

6 łyżek płatków migdałów

ok 30 małych bezików



Płatki migdałów podprażyć na suchej patelni, ostudzić.

Galaretkę przygotować wg przepisu na opakowaniu, ostudzić. Do zimnej dodać maliny (mogą być mrożone) i poczekać aż zacznie tężeć.

Schłodzoną śmietankę ubić na puch z cukrem pudrem i ekstraktem z wanilii. Herbatniki dokładnie rozdrobnić.

W sześciu pucharkach układać warstwami herbatniki, zalać tężejącą galaretką z malinami i wstawić do lodówki do całkowitego stężenia. Następnie wyłożyć ubitą śmietankę, bezy i posypać płatkami migdałów. 

Deserki można przygotować dzień wcześniej ale bezy układamy bezpośrednio przed podaniem aby nie namiękły od śmietanki.

sobota, 1 maja 2021

Biszkopt z masą jogurtową i malinami

Pyszne, lekkie ciacho do kawy. Można w nim użyć różnych owoców, czy to świeżych czy mrożonych. Ciasto jest niezwykle orzeźwiające a więc super sprawdzi się jako deser w cieplejsze dni.




Biszkopt:

2 jajka

1/2 szkl cukru

kilka kropel ekstraktu waniliowego

1/4 szkl mąki pszennej

1/4 szkl mąki ziemniaczanej

płaska łyżeczka proszku do pieczenia


Masa jogurtowa:

800 ml jogurtu naturalnego

2 galaretki przezroczyste

1-2 łyżki cukru pudru


ok 300 g malin

2 galaretki malinowe




Biszkopt: Białka ubić ze szczyptą soli na sztywną pianę. Dodać cukier i ucierać aż piana będzie szklista i lśniąca. Na koniec dodać żółtka i ekstrakt waniliowy, zmiksować. Mąki przesiać z proszkiem i delikatnie wymieszać łyżką z masą jajeczną. Foremkę (20x30cm) wyłożyć papierem do pieczenia, wylać ciasto i piec ok 20 minut w temperaturze 180 stopni. Ostudzić, usunąć papier do pieczenia. Biszkopt przełożyć do foremki wyłożonej folią aluminiową.

Masa jogurtowa: Galaretki rozpuścić w 400 ml gorącej wody, ostudzić. Tężejące zmiksować z jogurtem, ewentualnie dodając cukier puder do smaku. Tężejącą masę wylać na biszkopt. Powtykać maliny.

Galaretki malinowe przygotować wg przepisu na opakowaniu. Gdy zaczną tężeć, zalać maliny. Ciasto wstawić do lodówki na kilka godzin aby dobrze zastygło.

środa, 28 kwietnia 2021

Sernik z mlekiem skondensowanym na kruchym cieście

 Wspaniały, waniliowy sernik na kruchym cieście. Sprawdzi się na każdą okazję. Zawsze się udaje i smakuje rewelacyjnie.




Ciasto kruche:

400 g mąki pszennej

200 g masła/margaryny

1 szkl cukru pudru

kilka kropel ekstraktu waniliowego

jajko

2 łyżki śmietany 18%

2 łyżeczki proszku do pieczenia


Masa serowa:

1 kg sera z wiaderka

4 jajka

400 g mleka skondensowanego słodzonego

1 budyń waniliowy

2 łyżki mąki pszennej




Ciasto kruche: mąkę, cukier puder, proszek do pieczenia posiekać dokładnie z masłem. Dodać śmietanę, ekstrakt waniliowy i jajka. Zagnieść gładkie ciasto. Ciasto podzielić na dwie części, zawinąć w folię spożywczą i wstawić do zamrażalnika na godzinę. Formę (24x36cm) wyłożyć papierem do pieczenia, zetrzeć na grubych oczkach jedną część ciasta. wstawić do lodówki i przygotować masę serową.

Masa serowa: Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej. Produkty na masę przełożyć do miski i zmiksować tylko do połączenia składników. Wylać na ciasto w blaszce. Na sernik zetrzeć pozostałe zamrożone ciasto.

Sernik piec godzinę w temperaturze 180 stopni. po tym czasie uchylić piekarnik i zostawić ciasto jeszcze na 20 minut. Wyjąć i ostudzić. Podawać posypane cukrem pudrem.


niedziela, 25 kwietnia 2021

Ciasto majonezowe z jabłkami

Niezwykle pulchne, wilgotne i delikatne ciasto a to wszystko za sprawą majonezu, który wcale nie jest wyczuwalny w smaku. 

Ciasto można upiec w formie babki z dodatkiem innych miękkich owoców. Będzie pyszne również bez dodatków. Nam tak bardzo posmakowało, że po świętach piekłam je jeszcze dwa razy. A koleżanki z pracy od razu prosiły o przepis.

 


Ciasto:

6 jajek

1 szkl cukru

1 szkl mąki pszennej

1 szkl mąki ziemniaczanej

1 szkl majonezu

kilka kropel ekstraktu waniliowego

łyżeczka proszku do pieczenia


2 jabłka

łyżeczka cynamonu



Ciasto: Składniki powinny być w temperaturze pokojowej.

Białka ubić ze szczyptą soli na sztywną pianę. Wsypywać cukier i ucierać aż piana będzie szklista i lśniąca. Nadal miksując dodawać po jednym żółtku i ekstrakt waniliowy. Mąki przesiać z proszkiem i dodawać partiami do ubitych jajek, mieszając delikatnie łyżką. Na koniec dodać majonez i wymieszać ciasto łyżką. Ciasto przelać do foremki na babkę lub do tortownicy. Jeśli jest to foremka blaszana, smarujemy ją wcześniej margaryną i posypujemy mąką. 

Jabłka obrać, usunąć gniazda nasienne i pokroić w grubsze plastry. Wymieszać z cynamonem a następnie poukładać na cieście.

Babkę wstawić do piekarnika nagrzanego do 170 stopni, piec ok 40 minut, do tzw. suchego patyczka.

Po ostudzeniu posypać cukrem pudrem.



piątek, 23 kwietnia 2021

Gulasz wieprzowy z grzybami i czerwonym winem

 Aromatyczny gulasz z chudego mięsa wieprzowego, pachnący grzybkami i winem. Doskonale smakuje z ulubioną kaszą i surówką. Jest pyszny nawet do bułki czy chlebka. Świetnie smakuje na drugi dzień, mięsko wręcz rozpływa się w ustach. Oczywiście można użyć innego rodzaju mięsa, np. łopatki czy karkówki.




800 g chudego mięsa z szynki

cebula

2 ząbki czosnku

2 garści suszonych grzybków

1/2 szkl czerwonego wytrawnego wina

1 szkl bulionu

sól, świeżo zmielony pierz

papryka słodka

3 liście laurowe

kilka ziaren ziela angielskiego

4 łyżki mąki pszennej

4 łyżki oleju do smażenia




Mięso pokroić w kostkę, oprószyć solą, pieprzem i papryką. Wymieszać i obtoczyć w mące. W większym rondlu rozgrzać olej, podsmażyć mięso, dodać posiekaną cebulę, przesmażyć ok 5 minut. Następnie dodać przeciśnięty przez praskę czosnek, podlać winem i bulionem. Do garnka wsypać grzybki, liście laurowe i ziele angielskie. Dusić pod przykryciem do miękkości mięsa (ok 1-1,5 godziny).

Gulasz najlepiej smakuje z kaszą i ulubioną surówką.


niedziela, 18 kwietnia 2021

Sernik z mlekiem w proszku i białą czekoladą

 Bardzo delikatny, puszysty i rozpływający się w ustach serniczek zachwyci niejednego smakosza dobrych ciast. Sernik upiekłam po raz pierwszy na święta i powiem, że wszyscy byli zachwyceni jego smakiem. Jestem pewna, że i Wam przypadnie do gustu :)

Sernik wychodzi równiutki, jest przy tym niezwykle kremowy, po prosty doskonały!

Polecam zwłaszcza na wyjątkowe okazje :)




Spód kruchy:

1 i 3/4 szkl mąki pszennej

1/2 szkl cukru pudru

1 łyżeczka proszku do pieczenia

120 g masła

2 łyżki śmietany

2 jajka

kilka kropel ekstraktu waniliowego


Masa sernikowa:

1 kg sera z wiaderka

1 szkl cukru

6 jajek

2 budynie waniliowe (proszek)

kilka kropel ekstraktu waniliowego

3/4 szkl oleju

250 ml zimnego mleka

1,5 szkl mleka w proszku


Polewa:

100g śmietanki 30%

100 g białej czekolady


Spód: wszystkie składniki siekamy i zagniatamy elastyczne ciasto. Blaszkę (24x36cm) wyłożyć papierem do pieczenia, wyłożyć rozwałkowane ciasto. Ciasto nakłuć widelcem i podpiec w piekarniku nagrzanym do 180 stopni przez 10 minut. Wyjąć i przygotować masę sernikową.

Masa sernikowa: Białka ubić ze szczyptą soli, na koniec dodając cukier. Ubijać aż piana będzie szklista i lśniąca.  W dużej misce utrzeć ser, żółtka, ekstrakt waniliowy, mleko w proszku, olej i budynie. Na koniec dodawać na przemian mleko i pianę z białek delikatnie mieszając łyżką. Masa będzie dosyć lejąca. Wylać na podpieczony spód. Sernik piec 45 minut w 180 stopniach. Piekarnik wyłączyć, uchylić drzwiczki i zostawić sernik na godzinę. Ciasto ostudzić.

Polewa: śmietankę mocno podgrzać, dodać posiekaną czekoladę i wymieszać aż się rozpuści. Polewą polać sernik, schłodzić.

niedziela, 28 marca 2021

Mazurek malinowy

Delikatne i kruchuteńkie ciasto w połączeniu z puszystym kremem malinowym to deser idealny na wielkanocny stół.
Z podanych proporcji wyjdzie nam dwa pyszne mazurki. 



Ciasto kruche:
150 g mąki pszennej
50 g mąki ziemniaczanej
100 g masła w temp. pokojowej
50 g cukru pudru
jajko

Krem malinowy:
400 ml śmietanki 30%
2 łyżki cukru pudru
2 śmietan-fixy
słoik dżemu malinowego

1/2 szkl płatków migdałowych
2 łyżki wiórków kokosowych
czekoladowe jajeczka



Ciasto kruche: Wszystkie składniki przełożyć do miski, zmiksować a następnie zagnieść gładkie ciasto. Ciasto zawinąć w folię i schłodzić godzinę w lodówce. Cienko rozwałkować i wylepić spód i boki foremki (wyjdą 2 spody). Nakłuć widelcem. Ciasto włożyć ponownie do lodówki na pół godziny. Po tym czasie piec w temperaturze 180 stopni przez ok 30 minut. Aby spód nie wybrzuszył się podczas pieczenia warto położyć na cieście kawałek papieru do pieczenia i obciążyć grochem lub ryżem. Spody ostudzić.

Krem malinowy: dżem przetrzeć przez sitko aby pozbyć się pesteczek. Zimną śmietankę ubić na sztywno z cukrem pudrem i śmietan fixem. Pod koniec dodać 3 łyżki dżemu malinowego.

Spody do mazurków posmarować cienko dżemem a następnie masą. Posypać płatkami migdałowymi i wiórkami kokosowymi, ozdobić jajeczkami.