niedziela, 28 marca 2021

Mazurek malinowy

Delikatne i kruchuteńkie ciasto w połączeniu z puszystym kremem malinowym to deser idealny na wielkanocny stół.
Z podanych proporcji wyjdzie nam dwa pyszne mazurki. 



Ciasto kruche:
150 g mąki pszennej
50 g mąki ziemniaczanej
100 g masła w temp. pokojowej
50 g cukru pudru
jajko

Krem malinowy:
400 ml śmietanki 30%
2 łyżki cukru pudru
2 śmietan-fixy
słoik dżemu malinowego

1/2 szkl płatków migdałowych
2 łyżki wiórków kokosowych
czekoladowe jajeczka



Ciasto kruche: Wszystkie składniki przełożyć do miski, zmiksować a następnie zagnieść gładkie ciasto. Ciasto zawinąć w folię i schłodzić godzinę w lodówce. Cienko rozwałkować i wylepić spód i boki foremki (wyjdą 2 spody). Nakłuć widelcem. Ciasto włożyć ponownie do lodówki na pół godziny. Po tym czasie piec w temperaturze 180 stopni przez ok 30 minut. Aby spód nie wybrzuszył się podczas pieczenia warto położyć na cieście kawałek papieru do pieczenia i obciążyć grochem lub ryżem. Spody ostudzić.

Krem malinowy: dżem przetrzeć przez sitko aby pozbyć się pesteczek. Zimną śmietankę ubić na sztywno z cukrem pudrem i śmietan fixem. Pod koniec dodać 3 łyżki dżemu malinowego.

Spody do mazurków posmarować cienko dżemem a następnie masą. Posypać płatkami migdałowymi i wiórkami kokosowymi, ozdobić jajeczkami.



niedziela, 21 marca 2021

Babka drożdżowa z orzechami

Babka jest wyjątkowo delikatna, ciasto wilgotne i długo zachowuje świeżość. Nadzienie orzechowe w połączeniu z białą czekoladą i migdałami tworzy połączenie doskonałe. Babka będzie niewątpliwą ozdobą wielkanocnego stołu.





Ciasto drożdżowe:
500 g mąki pszennej
7 g drożdży instant
kilka kropel aromatu waniliowego
250 ml ciepłego mleka
5 łyżek cukru
jajko
60 g miękkiego masła
szczypta soli

Nadzienie:
260g zmielonych orzechów
kilka kropel aromatu waniliowego
7 łyżek cukru pudru
200 g śmietanki 30%

Dekoracja:
biała czekolada
płatki migdałów
migdały w czekoladzie



Ciasto: wszystkie suche składniki wymieszać w dużej misce. Dodać jajko, ciepłe mleko i bardzo miękkie masło (ja dałam na wpół rozpuszczone) i zagnieść elastyczne ciasto. Ciasto przykryć ściereczką i odstawić w cieple miejsce na ok godzinę. 

Nadzienie: wszystkie składniki wymieszać.

Wyrośnięte ciasto jeszcze raz zagnieść i rozwałkować na prostokąt ok 50x30 cm. Posmarować masa orzechową, zostawiając ok 1 cm marginesu. Zwinąć roladę wzdłuż dłuższego boku. Roladę przełożyć do formy na babkę. Ciasto piec ok 45 minut w 180 stopniach. Ostudzić na kratce. 
Babkę po przestudzeniu polać rozpuszczoną czekoladą i udekorować płatkami migdałów i migdałami w czekoladzie.

sobota, 13 marca 2021

Gulasz z szynki z suszonymi grzybkami

Gulasz świetnie pasuje do kasz, placków ziemniaczanych a nawet chleba. Podany z ulubioną surówką tworzą naprawdę syty i pożywny obiad. Jego zaletą jest również to, że można go przygotować dzień wcześniej i szybko odgrzać po powrocie z pracy. 

Dodatek wina i suszonych grzybów sprawia, że jest naprawdę aromatyczny i smaczny :)




1 kg mięsa z szynki

2 cebule

2 garści suszonych grzybów

1l bulionu ew. wody

2 ząbki czosnku

1 szkl czerwonego wytrawnego wina

3 liście laurowe

kilka ziaren ziela angielskiego

łyżeczka papryki słodkiej

sól, pieprz do smaku

łyżka mąki pszennej

2 łyżki oleju




Mięso pokroić w małą kostkę, oprószyć solą, pieprzem i papryką. W rondlu rozgrzać olej, przesmażyć mięso. Dodać pokrojoną w kostkę cebulę, chwilę smażyć. Dodać przeciśnięty przez praskę czosnek, podlać bulionem i winem. Wsypać grzyby, ziele angielskie i liście laurowe i gotować na małym ogniu przez ok 1,5 godziny. Mąkę wymieszać z 1/3 szkl zimnej wody, wlać pod koniec gotowania. W razie konieczności można dodać więcej wody, gdyby sos był zbyt gęsty. Ewentualnie doprawić jeszcze do smaku.


niedziela, 7 marca 2021

Tort michałkowo-kokosowy

 Tort upiekłam na urodziny mojej Mamy. Jest dosyć słodki ale naprawdę pyszny. Każdy zachwycał się jego smakiem. Masy do przełożenia są bardzo łatwe do przygotowania i myślę, że każdy sobie z nim poradzi bez problemu :)




Biszkopt:

7 jajek

1 szkl cukru

1 szkl mąki pszennej

1 szkl mąki ziemniaczanej


Masa: 

500 g mascarpone

660 ml śmietanki 30%

5 łyżek cukru pudru

10 cukierków michałków

5 łyżek kakao

5 łyżek wiórków kokosowych


Poncz:

1 szkl gorącej wody

2 łyżki cukru

sok z 1/2 cytryny


Dekoracja:

1/2 tabliczki mlecznej czekolady

łyżka oleju

wafelki, bezy itp.



Biszkopt: Białka ubić ze szczyptą soli na sztywno. Dodawać partiami cukier i ucierać aż masa będzie szklista i lśniąca. Nadal ucierając dodawać po jednym żółtku. Mąki przesiać i delikatnie, łyżką, wymieszać z masą jajeczną. Dno tortownicy (26cm) wyłożyć papierem do pieczenia, wlać biszkopt. Ciasto piec ok 30-40 minut w temperaturze 180 stopni. Ostudzić i przekroić na 3 krążki.

Masa: Zimną śmietankę i mascarpone utrzeć na gładką, gęstą masę, pod koniec dodając cukier puder.

1/3 masy odłożyć i wymieszać z wiórkami kokosowymi. Pozostałą masę zmiksować z kakao i bardzo drobno posiekanymi michałkami. 

Poncz: W szklance gorącej wody rozpuścić cukier, dodać sok z cytryny i ostudzić.

Krążki biszkoptu naponczować. Pierwszy posmarować połową masy michałkowej, drugi masą kokosową. Położyć ostatni krążek, który cienko posmarować masą michałkową (część zostawić na dekoracyjne rozety). Górę i boki tortu wyrównać, udekorować rozetami z masy, rozpuszczoną z olejem czekoladą i dowolnymi czekoladkami, bezami itp.