sobota, 31 grudnia 2016

Ciasto "Pijak"

Na zakończenie Starego i na rozpoczęcie Nowego Roku mam dla Was pyszne, mocno "pijane" ciasto. Idealne na taką okazję. Koniecznie wypróbujcie przy najbliższej imprezie karnawałowej!

Do Siego Roku!




Ciasto:
6 białek
15 dag suchego maku
15 dag wiórek kokosowych
15 dag domowego cukru waniliowego
szczypta soli

Krem:
6 żółtek
5 łyżek domowego cukru waniliowego
2 opakowania budyniu waniliowego (2x40 g)
2 szklanki mleka
1 łyżka mąki ziemniaczanej
200 g miękkiego masła
4 łyżki wódki

ok 200 g herbatników
wódka do nasączania herbatników
wiórki kokosowe do posypania

Polewa:
60 g masła
4 łyżki cukru
3 łyżki mleka
3 łyżki kakao
1 łyżeczka żelatyny



Ciasto: Białka ubić na sztywną pianę ze szczyptą soli. Pod koniec dodać cukier i ubijać aż będzie szklista i lśniąca. Delikatnie wmieszać mak i wiórki kokosowe. Przelać do foremki wyłożonej papierem do pieczenia. Piec ok 30 minut w 170 stopniach. Ostudzić.

Krem: Żółtka zmiksować z mąką, proszkiem budyniowym i 1/2 szkl mleka. Resztę mleka zagotować. Do gotującego się mleka wlać budyniową masę cały czas energicznie mieszając do czasu aż budyń zgęstnieje. Zestawić z ognia, ostudzić. Miękkie masło utrzeć na puch. Cały czas miksując dodawać po łyżce budyniu. Na koniec wmieszać wódkę. Ciasto nasączyć za pomocą pędzelka wódką wymieszaną z odrobiną wody. Masę wyłożyć na ciasto kokosowo-makowe, na masę ułożyć warstwę nasączonych w wódce herbatników. Polać polewą czekoladową i posypać wiórkami. Odstawić do lodówki na kilka godzin do stężenia.

Polewa czekoladowa: Żelatynę zalać niewielką ilością wody zimnej (ok 2-3 łyżki, ja robię tak na oko). Pozostałe składniki roztopić i doprowadzić do wrzenia. Gdy żelatyna napęcznieje podgrzać do całkowitego rozpuszczenia i wymieszać z polewą czekoladową.


  Wypieczone święta - Boże Narodzenie 2016

piątek, 30 grudnia 2016

Sałatka z pora i czerwonej fasolki

Pyszna i bardzo łatwa do zrobienia sałatka. Doskonała na co dzień jak również na wyjątkowe okazje jak na przykład jutrzejsza impreza sylwestrowa.



2 pory
puszka czerwonej fasoli
puszka kukurydzy
czerwona papryka
6 jajek
sól, pieprz
3-4 łyżki majonezu


Jajka ugotować na twardo, pokroić w kostkę. Jasną część pora pokroić na cienkie półplasterki, posolić. Po kilkunastu minutach gdy puści sok, odcisnąć. Paprykę pokroić w kostkę. Fasolę i kukurydzę odcedzić z zalewy (fasolę dodatkowo przelewam woda aby pozbyć się ciemnego nalotu). Wszystkie składniki doprawiam i mieszam z majonezem. Odstawić do lodówki na kilka godzin.

piątek, 23 grudnia 2016

Łazanki z kapustą i grzybami

Jedno z ulubionych dań wigilijnych mojej rodziny. Kiszona kapusta i suszone leśne grzyby to smak naszej tradycji od wielu lat.



op. makaronu łazanki
1/2 kg kapusty kiszonej
3 pieczarki
kilka suszonych grzybów leśnych
1/2 cebuli
2 łyżki masła
liść laurowy
3 ziarenka ziela angielskiego
sól, pieprz



Kapustę odcisnąć i drobno posiekać. Zalać niewielką ilością wody i zagotować, odcedzić. Ponownie podlać ok 1 szkl wody, dodać ziele ang. i liść laurowy, doprawić do smaku i gotować na małym ogniu.
Grzyby zalać niewielką ilością wody i gotować ok 15 minut. Wlać do kapusty i gotować do miękkości i odparowania płynu.
W rondelku rozpuścić masło i zeszklić drobno posiekaną cebulkę, dodać oczyszczone i pokrojone pieczarki. Doprawić solą i pieprzem, smażyć aż do odparowania płynu. Usmażone pieczarki dodać pod koniec do kapusty, wymieszać.
Makaron ugotować w lekko osolonej wodzie wg przepisu na opakowaniu, odcedzić.
Kapustę wymieszać z makaronem, danie podawać gorące.

Śledź w śmietanie

Pyszne danie wigilijne lubiane przez całą naszą rodzinę. 
Śledzie w tej postaci doskonale sprawdzą się jako przekąska na imprezę sylwestrową :)




4 filety śledziowe (najlepiej w oleju)
szklanka gęstej śmietany 18%
1/2 czerwonej cebulki
kilka gałązek koperku + do dekoracji
sól, pieprz
łyżeczka musztardy




Filety osuszyć ręcznikiem papierowym i pokroić w ukośne paski. Cebulkę drobno pokroić, koperek posiekać. Do śmietany dodać cebulkę, koperek, doprawić do smaku, wymieszać. Ułożyć na zmianę na półmisku pokrojone śledzie i sos śmietanowy. Udekorować koperkiem i piórkami cebulki. Oprószyć świeżo zmielonym kolorowym pieprzem.

czwartek, 22 grudnia 2016

Makowiec drożdżowy

Makowiec to jeden z obowiązkowych wypieków świątecznych w moim rodzinnym domu. Mak bowiem zapewnia pomyślność i bogactwo. Najeżony bakaliami jest wręcz przepysznym deserem do świątecznej kawy.
 


Ciasto drożdżowe:
1 szkl mleka
7g drożdży instant
1/4 szkl cukru
50 dag mąki
szczypta soli
70g masła
1 jajko

puszka gotowej masy makowej (ok 800g)
1/3 szkl posiekanych orzechów

Lukier:
2 szkl cukru pudru
2 łyżki soku z cytryny

Dekoracja:
łyżka maku
kolorowe skórki kandyzowane




Ciasto drożdżowe: Do dużej miski przesiać mąkę, dodać drożdże, cukier, sól, wymieszać. W garnuszku podgrzać mleko i masło do całkowitego rozpuszczenia, przestudzić. Dodać do pozostałych składników, wbić jajko i wyrobić gładkie i elastyczne ciasto. Odstawić w ciepłe miejsce na ok 60 minut do wyrośnięcia.
Ciasto jeszcze raz zagnieść, podzielić na dwie części. Każdą rozwałkować na duży prostokąt o grubości 1 cm. Masę makową wymieszać z orzechami. Rozsmarować po połowie masy makowej, zostawiając 2 cm przy jednym dłuższym boku. Zwinąć roladę. Rolady zawinąć w papier do pieczenia, zostawiając  ok 1-centymetrowy luz. Włożyć do piekarnika nagrzanego do 170 stopni na ok 35 minut. Wyjąć z piekarnika i ostudzić.

Lukier: Cukier puder utrzeć z sokiem z cytryny i odrobiną wody na gładki i gęsty lukier. Polać makowce, posypac makiem i skórkami owoców.



  Wypieczone święta - Boże Narodzenie 2016

Piernik lany z masą kawową

Piernik jest wilgotny i miękki. Nie wymaga leżakowania, więc można go przygotować na ostatnią chwilę. Doskonale łączą się w nim smak masy kawowej i kwaskowatych powideł. Idealny do świątecznej kawy.




Ciasto na piernik:
1,5 kostki margaryny
1 szkl cukru
200g miodu
1 op. przyprawy do piernika
3 łyżki kakao
3 łyżeczki sody
6 jajek
3 szkl mąki pszennej
1,5 szkl śmietany 18%

Masa kawowa:
2 jajka
1/2 szkl cukru
2 łyżki kawy rozpuszczalnej
1 kostka miękkiego masła

słoik powideł

polewa czekoladowa
wiórki kokosowe i płatki śniegu z opłatka






Ciasto:
W garnku rozpuścić margarynę, cukier i miód- ostudzić. Dodać przyprawę do piernika, kakao, sodę, wymieszać. Dodać żółtka, dokładnie utrzeć. Następnie wymieszać z mąką i śmietaną. Białka ubić na sztywna piane ze szczyptą soli, delikatnie wymieszać z ciastem. Rozlać do 3 blaszek (21x31cm) wyłożonych papierem do pieczenia. Placki piec ok 20 minut w 170 stopniach. Ostudzić.

Masa: Jajka ubić na parze z cukrem na puch, dodać kawę i ucierać aż się rozpuści. Ostudzić a następnie utrzeć z masłem.
Piernik przełożyć raz powidłem a raz masą. Polać polewą czekoladową.

Wypieczone święta - Boże Narodzenie 2016

wtorek, 20 grudnia 2016

Krokiety z kapustą i czerwony barszczyk

Krokiety lubi cała moja rodzina. Przygotowuję je często na Wigilię lub Sylwestra ze znajomymi jako jedno z dań gorących. Polecam :)




Naleśniki:
500ml mleka
400g mąki pszennej
2 jajka
szczypta soli
2 łyżki oleju

Farsz:
1kg kapusty kiszonej
sopra garść suszonych grzybów leśnych
3 pieczarki
cebula
sól, pieprz
kilka ziaren ziela angielskiego
3 liście laurowe
łyżeczka przyprawy do dań z kapusty
2 łyżki masła

Panierka:
2 jajka
bułka tarta

olej do smażenia

Barszczyk:
2kg buraków
2 marchewki
1/2 selera
kawałek pora
2 kości żeberkowe
kilka ziarenek ziela angielskiego
3 liście laurowe
sól, kilka ziarenek pieprzu
2-3 łyżki octu
1 łyżka majeranku





Nalesniki: wszystkie składniki dokładnie zmiksować, dodając tyle mąki aby ciasto nie było za rzadkie. Ciasto odstawić na pół godziny. Naleśniki smażyć na rozgrzanej patelni. Powinno wyjść ok 15 naleśników.

Farsz: Kapustę odcisnąć, poszatkować, zalać wodą i zagotować. Odcedzić. Dolac niewielką ilość wody, dodać liście laurowe, ziele ang, przyprawę do kapusty i gotować na nieduzym ogniu. Grzyby zalać niewielką ilościa wody, gotować ok 10 minut. Dolać do gotującej się kapusty. Gotować do miękkości. Cebulę i pieczarki posiekać. Rozgrzać masło i zeszklic cebulę, dodać pieczarki, usmażyć. Przełożyc do farszu z kapusty, wymieszać. W razie konieczności doprawić solą i pieprzem. Na naleśniki nakładamy łyżkę farszu i zwijamy krokiety. Następnie panierujemy w jajku i bułce tartej. Smażymy na rozgrzanym oleju. Podajemy z czerwonym barszczykiem.

Barszczyk czerwony: W dużym garnku zagotować 1,5l wody, dodać obrane i pokrojone w duże kawałki marchewki, selera, pora oraz liście laurowe i ziele ang i kości. Podczas gotowania zebrać szumowiny. Gdy warzywa będą miękkie wyjąć je z wywaru i dodać obrane i pokrojone w małe kawałki buraczki. Dolać tyle wody aby zakryła warzywa. Gotować na małym ogniu do miękkości. Po tym czasie wyłowić buraczki.Doprawić do smaku solą i octem. Pod koniec gotowania dodać majeranek.

niedziela, 18 grudnia 2016

Inka karmelowa z kokosową pianką

Bardzo lubię delektować się dobrą kawą. A kawa Inka karmelowa właśnie do takich należy :) Wielką zaletą jest to, że naprawdę szybko można ją zrobić.
Ma cudowny smak więc nie trzeba już wiele aby przygotować pyszny, rozgrzewający i aromatyczny napój na zimowe wieczory. Moja ośmioletnia córka również za nią przepada oraz za takimi wspólnymi wieczorami i rozmowami przy "kawie" ;)



Na dwie porcje:
4 łyżeczki kawy "Inka karmelowa"
300 ml gorącej wody
schłodzone mleczko kokosowe
syrop trzcinowy lub klonowy



Inkę rozsypujemy do dwóch szklanek i zalewamy gorącą, przegotowaną wodą. Puszkę mleka kokosowego delikatnie otwieramy aby nie wymieszały nam się warstwy mleczka gęstego i wodnistego. Rzadkie mleczko dolewamy do kawy, gęste wykładamy łyżką na wierzch. Polewamy syropem trzcinowym.
Tym szybkim sposobem możemy delektować się przepyszną i aromatyczną kawą :)


Przepis bierze udział w akcji:

Miękkie pierniczki

Cudownie pachnące i mięciutkie pierniczki, które od razu nadają się do jedzenia. Doskonała przekąska dla najmłodszych, jak również piękna dekoracja świątecznej choinki. Mogą być też słodkim prezentem dla kogoś bliskiego.
Z tych proporcji wychodzi kilka dużych blach ciasteczek.





1 kg mąki
8 żółtek
3 białka
1 szkl cukru
3 łyżki kakao
200 ml gęstej śmietany 18%
3 łyżeczki sody
op. przyprawy do piernika
1 łyżeczka kawy rozpuszczalnej
1 kostka margaryny
400g miodu (u mnie spadziowy)




Dzień wcześniej zagotować miód z przyprawą, kakao i kawą, wymieszać. Do gorącego dodać margarynę, mieszać do rozpuszczenia, ostudzić. W śmietanie (temp. pokojowa) rozpuścić sodę. Białka ubić na pianę ze szczyptą soli. Nadal ubijając dodać cukier a następnie żółtka.Wlać do mąki, wymieszać. Następnie wlać przestudzony miód i śmietanę, dokładnie wymieszać.Miskę przykryć i odstawić do lodówki na 24 godziny.

Na drugi dzień ciasto podzielić na mniejsze części i rozwałkowywać na ok 4 mm, podsypując obficie mąką. Wykrawać dowolne kształty. Pierniczki układać na blaszkach wyłożonych papierem do pieczenia. Piec w temp. 180 stopni przez 7-8 minut (nie dłużej bo będą twarde. Jeśli tak się stanie włożyć do szczelnego pojemnika z kawałkiem jabłka). Ostudzić. Można udekorować lukrem lub polać czekoladową polewą.


Wypieczone święta - Boże Narodzenie 2016

sobota, 17 grudnia 2016

Mini serniczki z orzechami

Pachnące kokosem i orzechami serniczki cieszą nie tylko oko ale i podniebienie. Doskonale sprawdzą się jako świąteczny deser.





 1 litr śmietany 18%
150 g wiórków kokosowych
50 g mąki pszennej
50 g mąki ziemniaczanej
białka 5 szt
szczypta soli
1/2 szkl cukru
kilka kropel aromatu waniliowego
1/2 łyżeczki proszku do pieczenia

Krokant: 
po 50 g orzechów włoskich i laskowych bez łupinek
4 łyżki cukru
6 łyżek wody

tłuszcz+ bułka tarta do formy



Serniki: Białka ubić na sztywną pianę ze szczyptą soli. Pod koniec dodać 1/2 szkl cukru i ubijać aż piana będzie szklista i lśniąca. Stopniowo dodawać śmietanę, cały czas miksując na najniższych obrotach. Na koniec wmieszać przesianą mąkę, wiórki, proszek do pieczenia i aromat waniliowy. Foremkę (21x21cm) wysmarować tłuszczem i posypać bułką tartą. Wylać masę śmietankową. Ciasto piec ok 50-60 minut w 170 stopniach. Ostudzić. W serniczku wycinać obręczą (lub prostą szklaną) kółka o średnicy ok. 6cm. (wyjdzie ok 7-8 szt.)

Orzechowy krokant: część orzechów posiekać, część zostawić w całości. Na patelnię wsypać cukier, wlać wodę i zamieszać. Podgrzewać na małym ogniu do czasu rozpuszczenia cukru. Wsypać orzechy, wstrząsnąć patelnią aby oblepiły się karmelem i chwilkę podgrzewać. Nie za długo gdyż cukier się skrystalizuje. Jeszcze płynnym orzechowym karmelem udekorować serniczki. Ostudzić.

Wypieczone święta - Boże Narodzenie 2016

Makowiec japoński

Bez makowca nie ma u mnie świąt Bożego Narodzenia. Ten jest wilgotny, aromatyczny, pełen bakalii. Przepada za nim cała rodzina, dawniej moja mama często go piekła. A dzięki gotowej masie makowej jest bardzo szybki do przygotowania. Na pewno doceni to każda zabiegana gospodyni :)




puszka masy makowej (800-850g)
6 jajek
5 jabłek
1,5 łyżeczki proszku do pieczenia
10 łyżek kaszy manny
100g rodzynek
100g migdałów
100g orzechów włoskich
kilka kropel olejku rumowego

polewa kakaowa
kolorowa posypka



Jabłka obrać i zetrzeć na tarce o dużych oczkach. Wymieszać z masą makową. Żółtka oddzielić od białek. Do masy makowej dodać żółtka oraz bakalie, wymieszać. Dodać kaszę manną i proszek do pieczenia, wymieszać. Białka ubić na sztywną pianę ze szczyptą soli. Delikatnie wymieszać łyżką z masą makową. Ciasto przelać do blaszki (24x36cm) wyłożonej papierem do pieczenia. Piec godzinę w 175 stopniach. Ciasto ostudzić, polać polewą i posypać kolorowymi cukiereczkami. Schłodzić.

Wypieczone święta - Boże Narodzenie 2016

Korzenne ciasteczka serduszka

Pyszne i pachnące ciasteczka do smakołyk głównie dzieci. Przepis jest bardzo prosty, możecie je już upiec i spokojnie doczekają do Świąt ;) Warunkiem koniecznym jest umieszczenie ich w szczelnym pudełku wysoko na szafce, daleko od zasięgu rąk małych łakomczuszków ;)))




300g mąki
kostka masła (200g)
100g cukru pudru
1 jajko
szczypta soli
łyżka przyprawy korzennej

biała czekolada




Mąkę, cukier puder i zimne masło posiekaj dokładnie nożem lub specjalną siekaczką do ciasta. Dodaj jajko, szczyptę soli, przyprawę korzenną i zagnieć gładkie, elastyczne ciasto. Gdyby ciężko się łączyło, można dodać łyżkę gęstej kwaśnej śmietany.Zawinąć w folię i wstawić do lodówki na 2 godziny. Ciasto cienko rozwałkować, wyciąć serduszka i piec w 170 stopniach do lekkiego zarumienienia (ok 10 min). Ostudzić. Czekoladę rozpuścić w kąpieli wodnej, przelać do rękawa cukierniczego i polewać ciasteczka. odstawić do zastygnięcia.


Wypieczone święta - Boże Narodzenie 2016

środa, 14 grudnia 2016

Zupa gulaszowa

 Na zimowe chłody ta zupa będzie doskonałą propozycją na obiad. Jest sycąca i świetnie rozgrzewa. Możecie ugotować ją dzień wcześniej i po powrocie z pracy będzie czekał na Was pyszny obiad.




 700g mięsa z szynki lub łopatki
duża cebula
2 łyżki mąki pszennej
5 pieczarek
5 dużych ziemniaków
1/2 czerwonej papryki
1/2 żółtej papryki
2 średnie marchewki
korzeń pietruszki
2/3 szkl zielonego groszku
mały koncentrat pomidorowy
sól, pieprz
łyżka czosnku granulowanego
łyżka słodkiej papryki
kilka ziarenek ziela angielskiego
2 liście laurowe
3 łyżki oleju




Mięso myjemy i kroimy w niedużą kostkę. Oprószamy solą, pieprzem, czosnkiem granulowanym i papryką, dokładnie mieszamy w przyprawach. W dużym rondlu o grubym dnie rozgrzewamy olej. Wrzucamy mięso i mocno rumienimy z każdej strony. Oprószamy mąką, chwilę smażymy. Dodajemy posiekaną cebulkę, po ok 5 minutach pokrojone pieczarki. Smażymy ok 10 minut. Całość zalewamy ok 1,5 l gorącej wody. Dodajemy pokrojoną w talarki marchew, i pokrojony w kostkę korzeń pietruszki. Dorzucamy liście laurowe i ziele ang. Zupę gotujemy do miękkości wszystkich składników. Wtedy dodajemy groszek, paprykę i pokrojone w kostkę ziemniaki. W razie konieczności dolewamy jeszcze trochę wody i doprawiamy. Dodajemy koncentrat pomidorowy. Gotujemy jeszcze ok 20-30 minut. Zupę podajemy posypaną natką pietruszki.

poniedziałek, 12 grudnia 2016

Czekoladowo-cynamonowa Inka z bitą śmietaną

Odkąd sięgam pamięcią kawa zbożowa Inka była w moim rodzinnym domu ulubionym napojem. Dzisiaj moja córeczka prosi o Inkę kiedy ja parzę sobie kawę ;) Zasiadamy sobie razem i delektujemy się jej smakiem. Naszą ulubioną jest Inka czekoladowa. Tym razem wzbogaciłam ją dodatkowo o mleczną czekoladę i szczyptę cynamonu. Zwieńczeniem jest duża ilość bitej śmietany i pyszny napój, który może być również deserem, mamy gotowy :)
Polecam na Święta :)




5 łyżeczek kawy Inka o smaku czekoladowym
330 ml śmietanki 30%
łyżka cukru pudru
7 kostek czekolady mlecznej
1/4 łyżeczki cynamonu



Kawę Inkę i cynamon zalać 300 ml gorącej wody, wymieszać. Połowę śmietanki mocno podgrzać, do gorącej wrzucić 6 kostek czekolady mlecznej. Odstawić na kilka minut aż się rozpuści. Połączyć kawę i śmietankę czekoladową. Rozlać do dwóch szklanek.
Resztę śmietanki ubić z łyżką cukru pudru, przełożyć do szprycy i udekorować kawę. Napój posypać startą czekoladą i szczyptą cynamonu.



Przepis bierze udział w akcji:


Łączy przyjemne z naturalnym

sobota, 10 grudnia 2016

Roladki schabowe mięsnym farszem

Pyszne, kruche roladki po same brzegi wypełnione mięsem ;) jedne z ulubionych mojej córki, która mięso wręcz uwielbia ;) Doskonałe na rodzinny obiad. A w połączeniu z kluskami śląskimi i i duszoną czerwoną kapustą (przepis tutaj) tworzą obiad doskonały.




5 kotletów schabowych
1 duży pojedynczy, zmielony filet z kurczaka
sól, pieprz
2 ząbki czosnku
łyżka przyprawy gyros
łyżeczka papryki słodkiej
3 ziarenka ziela angielskiego
2 liście laurowe
olej do smażenia
1 bulionetka do mięsa duszonego
2 łyżki mąki pszennej




Farsz: czosnek przecisnąć przez praskę, dodać do zmielonego fileta. Przyprawić gyrosem, papryką, solą i pieprzem. Wymieszać.

Schab rozbić na cienkie kotlety. Oprószyć solą i pieprzem. Na środku ułożyć po łyżce farszy zwinąć roladki. Związać nicią lub spiąć wykałaczką. W szerokim rondlu rozgrzać olej, mocno przyrumienić roladki z każdej strony. Zalać mięso 1/2 l gorącej wody. Dodać bulionetkę i zioła. Dusić pod przykryciem ok pół godziny. Po tym czasie wyjąć roladki i usunąć sznurek. Mąkę wymieszać z 1/2 szkl zimnej wody i nadal gotując sos wlewać stopniowo, mieszając aby uzyskać pożądaną konsystencję.


Duszona czerwona kapusta

Uwielbiam ją jako dodatek do dań mięsnych. Zwykle robię ją wg przepisu mojej mamy gdyż taka smakuje nam najbardziej. Przepis bardzo prosty, bez żadnych udziwnień a jak smakuje :)





główka czerwonej kapusty
3 łyżki tłuszczu, u mnie smalec
2-3 łyżki octu lub soku z cytryny
sól, pieprz do smaku



Kapustę poszatkować, zalać wodą i gotować do miękkości. Odcedzić, dodać przyprawy i tłuszcz. Dusić na małym ogniu od czasu do czasu mieszając przez ok 15-20 minut. Podawać na gorąco.

poniedziałek, 5 grudnia 2016

Pierogi ze szpinakiem i fetą

Pyszne urozmaicenie codziennego menu. Myślę, że posmakują każdemu miłośnikowi szpinaku. 
Ja pokochałam je od razu :)




Ciasto:
2,5 szkl mąki pszennej + do podsypywania
2 łyżki oleju
jajko (można pominąć)
ok 1 szkl gorącej wody

Farsz:
op. świeżego szpinaku
2 ząbki czosnku
2 łyżki klarowanego masła
op. sera feta
150g sera białego
świeżo zmielony pieprz

cebulka + masło do polania




Farsz: Czosnek drobno posiekać, zeszklić na maśle. Dodać opłukany szpinak, podgrzewać aż liście zwiędną. Ostudzić. W miseczce rozgnieść ser biały z fetą, dodać szpinak, wymieszać. Doprawić do smaku świeżo zmielonym pieprzem.

Ciasto: Mąkę przesiać do miski, wbić jajko, wlać olej i zamieszać. Wlać tyle wody aby wyrobić gładkie i elastyczne ciasto. Ciasto przykryć i odstawić na kilkanaście minut aby odpoczęło. Cienko rozwałkować i szklanką wyciąć kółka. Nakładać po łyżeczce farszu, zlepić pierogi. Pierogi gotować w lekko osolonej wodzie przez ok 2-3 minuty od wypłynięcia. Podawać polane zeszkloną na maśle cebulką.


wtorek, 29 listopada 2016

Makaron z tuńczykiem i szpinakiem

Dzisiaj pyszny obiad dla zabieganych ;)
Przygotowanie sosu zajmuje tyle czasu co ugotowanie makaronu. Polecam, naprawdę warto :)




250 g makaronu wstążki
1 łyżka masła
1 łyżka oliwy z oliwek
2 ząbki czosnku
2 spore garści świeżego szpinaku
puszta tuńczyka w sosie własnym
1 szkl śmietanki 30%
sól, świeżo zmielony pieprz



Makaron ugotować wg przepisu na opakowaniu. Szpinak opłukać i osuszyć. Na maśle zeszklić posiekany czosnek. Dodać szpinak i smażyć kilka minut aż liście zwiędną. Dodać odsączonego z zalewy tuńczyka. Wlać śmietankę, doprawić do smaku i podgrzewać aż sos zgęstnieje. Przełożyć ugotowany makaron i wymieszać. Podawać oprószony świeżo zmielonym kolorowym pieprzem.

niedziela, 27 listopada 2016

Tort czekoladowy z wiśniami

Kochani dzisiaj zapraszam Was na przepyszny tort z musem z gorzkiej czekolady i wiśniami. Jest to doskonała propozycja na wyjątkowe okazje jak urodziny czy spotkanie ze znajomymi. 
Mus można przygotować również z czekolady mlecznej lub białej ale myślę, że gorzka czekolada uwielbia towarzystwo wiśni i niech tak zostanie ;)
Inspirowałam się przepisem z "Kwestii Smaku".




Biszkopt kakaowy:
7 jajek
1 szkl cukru
1 szkl mąki pszennej
1/4 szkl mąki ziemniaczanej
1/3 szkl gorzkiego kakao

Mus czekoladowy:
2 gorzkie czekolady (200g)
500 g mascarpone
600 ml śmietanki 30%
3-4 łyżki cukru pudru

1/3 szkl mocnej, słodkiej herbaty

słoik konfitury z wiśni




Biszkopt: Białka ubić ze szczyptą soli. Dodawać stopniowo cukier. Gdy białka będą lśniące i szkliste dodajemy po jednym żółtku. Mąkę i kakao przesiać i stopniowo dodawać do ubitych jajek, mieszając łyżką. Dno tortownicy (26cm) wyłożyć papierem do pieczenia, wylać masę. Biszkopt piec ok 30-35 minut w 180 stopniach. Po wyjęciu ostudzić i przekroić na 3 blaty.

Mus czekoladowy: Czekoladę połamać i rozpuścić w kąpieli wodnej. Dodawać po 1 łyżce mascarpone, za każdym razem dokładnie mieszając masę. Zimną śmietankę ubić z cukrem pudrem, wymieszać łyżką z rozpuszczona czekoladą z mascarpone.

Blaty biszkoptu lekko nasączyć herbatą. 2 dolne blaty posmarować konfiturą wiśniową i musem. Przykryć ostatnim biszkoptem. Cały tort posmarować musem, udekorować czekoladową posypką. Schłodzić.


piątek, 25 listopada 2016

Sałatka z szynką, ananasem i porem

Na dzisiejszą kolację będzie jak znalazł. Doskonale sprawdza się na wszelkich imprezach, lubiana przez wszystkich szybko znika z talerzyków :)
Jeśli jeszcze takiej nie jedliście, polecam! Jest pyszna :)




 por
słoiczek selera
puszka kukurydzy
25 dag szynki konserwowej
puszka ananasa
5 jajek
sól, pieprz
3-4 łyżki majonezu
łyżeczka musztardy



Pora pokroić w półplasterki, posolić i odstawić na 15 min. Odcisnąć z nadmiaru soku. Szynkę, ananasa i jajka pokroić w kostkę. Wszystkie składniki przełożyć do miski, doprawić do smaku (uważać z solą) i wymieszać z majonezem. Odstawić na kilka godzin.

czwartek, 17 listopada 2016

Sernik z pierniczkami

Uwielbiam serniki. Rodzinka zresztą też :) tym razem upiekłam więc sernik z czekoladowymi pierniczkami z nadzieniem. Serniczek jest obłędny i smakuje rewelacyjnie. Idealny na każdą okazję, zwłaszcza do świątecznej kawy.
A ponieważ święta tuż tuż, aranżacja już w takim klimacie :) 




Sernik:
1 kg sera z wiaderka
300 g cukru pudru
120 g stopionego masła
1 budyń waniliowy
2 łyżki mąki krupczatki
6 jajek

250 g pierniczków w czekoladzie

Polewa czekoladowa:
4 łyżki cukru
2 łyżki mleka
3 łyżki kakao
1/4 kostki palmy
1 łyżeczka żelatyny




Sernik: Składniki na sernik powinny być w temperaturze pokojowej.
Żółtka utrzeć z cukrem pudrem na puch. Nadal ucierając dodawać stopniowo ser. Dodać ostudzone stopione mało, budyń i krupczatkę, wymieszać. Ubić pianę z białek z dodatkiem szczypty soli i wymieszać z masą serową.
Tortownicę (24cm) posmarować tłuszczem i posypać bułką tartą. Wlać połowę masy serowej, ułożyć pierniczki i zalać resztą masy.

Piekarnik nagrzać do 160 stopni, wkładając na spód naczynie żaroodporne z wodą. Na środkowej półce ułożyć sernik. Piec ok 50 minut. Piekarnik lekko uchylić i tak ostudzić sernik.

Polewa: żelatynę namoczyć w 2-3 łyżkach zimnej wody. Gdy spęcznieje, podgrzać i rozpuścić. Resztę składników rozpuścić, zdjąć z ognia i wymieszać z żelatyną.

Zimny sernik polać przestudzoną polewą  i schłodzić kilka godzin w lodówce.


środa, 16 listopada 2016

Kotleciki jaglane z marchewką

Moja rodzina ostatnio pokochała jaglane kotleciki. Nawet moja córka, która nie przepada za kaszą zjada je z apetytem. Nic dziwnego, są przepyszne.
Posiłki przygotowuję z dbałością o ich apetyczny wygląd. A na talerzu #Ambition prezentują się bardzo smakowicie. Aż chce się jeść :)




Kotleciki:
2 woreczki kaszy jaglanej (200g)
mała marchewka surowa lub gotowana
4 jajka ugotowane na twardo
2 jajka surowe
2-3 łyżki bułki tartej
sól, pieprz

bułka tarta do obtoczenia
olej do smażenia

Sos czosnkowy:
1 szkl jogurtu greckiego
2 ząbki czosnku
sól, pieprz
2 łyżki siekanego koperku




Sos czosnkowy: do jogurtu dodać zmiażdżony czosnek i posiekany koperek. Przyprawić do smaku i odstawić na godzinę.

Kotleciki: Kaszę ugotować wg przepisu na opakowaniu, ostudzić. Ugotowane jajka i marchew zetrzeć na tarce, dodać kaszę, surowe jajka i doprawić do smaku. Dodać tyle bułki tartej aby można było łatwo formować kotleciki. Łyżką nakładać masę i formować okrągłe kotleciki, panierować w bułce i smażyć na rumiano z obu stron.  Odsączyć z nadmiaru tłuszczu na ręczniku papierowym.





Dla Czytelników bloga czeka zniżka 10% w sklepie Dajar na hasło: ZDROWE-GOTOWANIE.