niedziela, 27 kwietnia 2014

Tort kawowo-orzechowy z kokosową wkładką

Zbliża się czas pierwszych komunii. Wielu z Was na pewno jest zdania, że nie ma lepszego ciasta niż domowe. To samo dotyczy się tortów. Proponuję Wam ten przepyszny tort, który upiekłam rok temu na chrzciny mojego siostrzeńca. Jest to jeden z moich najlepszych i najładniejszych wypieków, z którego jestem dumna. Wszystkim bardzo smakował i każdy prosił o dokładkę :) Mimo iż jest trochę pracochłonny to polecam go na rodzinne uroczystości. Powodzenia :)
Przepis na masę plastyczną i podpowiedź jak wykonać róże znajdziecie tutaj


 Biszkopt kawowy:
10 jajek
10 łyżek cukru
cukier waniliowy
2 łyżeczki proszku do pieczenia
2 budynie śmietankowe
2 łyżki mąki
4 łyżki kawy rozpuszczalnej

Placek bezowo-orzechowy:
6 białek
25 dag cukru
25 dag orzechów włoskich
cukier waniliowy

Masa kokosowa:
20 dag kokosu
20 dag cukru pudru
3/4 szkl mleka
1 łyżka mąki ziemniaczanej

Masa jajeczna:
5 jajek
4 masła w temp. pokojowej
1 2/3 szkl cukru

Posypka waflowa i róże z masy cukrowej

Biszkopt: Białka z cukrami ubić na sztywna pianę. Nadal ucierając dodawać po 1 żółtku. Proszek do pieczenia, budynie, mąkę i kawę przesiać i delikatnie wmieszać w masę jajeczną. Wylać na blaszkę wysmarowana masłem i wysypaną mąką. Piec w temperaturze 170 stopni do tzw. suchego patyczka. Ostudzić i przekroić na 2 placki.

Placek bezowo-orzechowy: Białka ubić z cukrami na sztywna pianę, wmieszać posiekane orzechy. Masę wylać na blaszkę wyłożona papierem do pieczenia. Piec w temperaturze 180 stopni do czasu aż nabierze złotego koloru.

Masa kokosowa: Wszystkie składniki przełożyć do garnka i podgrzewać na małym ogniu przez kilka minut. Ostudzić.

Masa jajeczna: Jajka ubić z cukrem na parze na puszystą masę, ostudzić. Masła utrzeć na puch i cały czas ucierając dodawać po łyżce masy jajecznej.

Przełożenie: biszkopt kawowy- masa- placek bezowo-orzechowy- masa- masa kokosowa- masa- biszkopt kawowy- masa na cały tort.




Domowa masa plastyczna- jak zrobić róże na tort

Przepis na tą masę mam od dawna ale dopiero od ok roku używam go do zrobienia dekoracji na torty. Polecam go bardzo gdyż w przeciwieństwie do masy cukrowej ta nie twardnieje i bardzo łatwo kroi się nożem na torcie. Można z niej formować dowolne figury. Polecam :)
Przepis na portalu Przyślij Przepis został uznany przez użytkowników za przepis miesiąca. Już kilka osób go wypróbowało i są bardzo zadowolone z efektów :)
 


1/4 kostki margaryny
1/2 szkl wody
niepełna szklanka mąki
szklanka cukru pudru
barwniki w proszku

Wodę zagotowujemy z margaryną. Gdy ta się rozpuści wsypać mąkę i dokładnie wymieszać aby nie było grudek, chwilę prażyć. Dosypać cukier puder i zagnieść gładkie ciasto. Do masy dodawać dowolne barwniki i lepić dowolne figury.

 










Wykonanie różyczki: 1 sposób.: ciasto cienko rozwałkować i kieliszkiem wykroić kółeczka. Ułożyć 5 kółeczek tak aby nakładały się na siebie i zwinąć w rulon. Po środku przeciąć i otrzymamy 2 różyczki. Rozchylić lekko płatki.
2 sposób: kieliszkiem wyciąć kółeczka- to będą płatki. Jeden zwinąć w rulonik- to będzie środek różyczki. Następne płatki doklejać tak aby lekko zachodziły za siebie. Odciąć spód, wtedy różyczka nie będzie się przechylała na boki.
Wykonanie listków. Z ciasta odrywać niewielkie kuleczki, uformować łezkę i spłaszczyć dłonią. Tępą stroną noża narysować listkom żyłki.



piątek, 25 kwietnia 2014

Rabarbarowy skubaniec

Dzisiaj w sklepie zauważyłam pierwszy rabarbar w tym roku. Nie wiem jak Wy ale ja go uwielbiam. Zwłaszcza w połączeniu z kruchym ciastem. Podaję Wam przepis na jedno z najlepszych ciast z rabarbarem. Mam nadzieję, że i Wam posmakuje.



Ciasto:
60dag mąki
margaryna
1 jajko
4 żółtka
3 łyżki śmietany
niepełna szklanka cukru pudru
1,5 łyżeczki proszku do pieczenia

Pianka:
4 łyżki cukru
4 białka
kisiel

1,5-2kg rabarbaru + cukier do smaku



Mąkę z cukrem pudrem, proszkiem do pieczenia i margaryna posiekać. Dodać żółtka i jajko i zagnieść ciasto. wstawić do lodówki na co najmniej pół godziny. Rabarbar umyć, obrać i pokroić w 1cm kawałki. Przełożyć do garnka, dosłodzić 3 łyżkami cukru i podgrzewać na małym ogniu ok 10 minut. Ostudzić. Ciasto podzielić na 2 części. Jedną rozwałkować i wyłożyć na blachę wyścieloną papierem do pieczenia. Wyłożyć rabarbar i posypać cukrem wedle uznania. Białka ubić ze szczyptą soli, dodać cukier i kisiel, ubić i wyłożyć na rabarbar. Z pozostałego ciasta obskubywać małe kawałki i rozsypać na ciasto. Piec ok 45 minut w 180 stopniach. ostudzić i posypać cukrem pudrem.

czwartek, 24 kwietnia 2014

Tymiankowy schab w musztardowej skorupce

Dzisiaj zaproponuję Wam pyszną i pachnącą tymiankiem pieczeń. Schab w ten sposób przygotowany jest niezwykle smaczny a dodatkowym urozmaiceniem jest chrupiąca skorupka z musztardy francuskiej. Cała rodzina się nim zajadała.


1 kg schabu bez kości
1 jajko
1/2 szkl bułki tartej
słoiczek musztardy francuskiej
sól zmiękczająca mięso Kamis
pieprz
1 łyżka czosnku granulowanego Kamis
1 łyżka tymianku Kamis
3 liście laurowe Kamis
kilka kulek jałowca Kamis




Dzień wcześniej mięso umyć osuszyć i oprószyć solą, pieprzem, tymiankiem i czosnkiem. Natrzeć i odstawić w chłodne miejsce. Na drugi dzień mięso przełożyć do rękawa do pieczenia, dodać liście laurowe i jałowiec. Mięso piec ok 1,5 godz w temp. 180 stopni. Wyjąć, usunąć liście laurowe i kulki jałowca i przestudzić.
W miseczce wymieszać jajko, musztardę i bułkę tartą. Pastą posmarować mięso, przełożyć do naczynia żaroodpornego i piec ok pół godziny do zarumienienia.

poniedziałek, 21 kwietnia 2014

Drożdżowa babka szafranowa

Część z Was ma już pewnie dosyć słodyczy i w taką piękną pogodę wybrała się na świąteczny spacer. Jeśli jednak zajdzie się jakiś łasuch, który nie odpuści pysznej i pulchnej babce drożdżowej o to serdecznie zapraszam :) Babkę szafranową polecam nie tylko od święta. Będzie wspaniała na śniadanie w powszedni dzień i gwarantuję, że szybko zniknie z talerza. Dzięki odrobinie szafranu Kamis zyskuje nie tylko na smaku ale ma piękną żółtą barwę.
Piekąc babkę wzorowałam się na tej z Kwestii Smaku. Zamiast samych żółtek użyłam całe jajka, zamieniłam drożdże świeże na instant i zwiększyłam ilość składników aby upiec jeszcze małe babeczki.
Z podanej ilości składników upiekłam 1 dużą i 3 małe babeczki do koszyczka. 




2,25 szkl mąki
1 niepełna szkl cukru pudru
2 łyżki cukru waniliowego
150g masła
1/2 szkl mleka
2 jajka
3 żółtka
5g drożdży instant
szczypta szafranu Kamis
1 łyżka wódki
1 łyżka wrzątku
2 łyżki kandyzowanej skórki pomarańczowej
garść rodzynek

cukier puder do posypania



Szafran zalać wódką i wrzątkiem. Przykryć i odstawić. Masło rozpuścić i ostudzić. Jajka utrzeć z cukrami do białości. Mąkę przesiać, dodać drożdże, wymieszać. Do misy wsypać mąkę, dodać jajka, ciepłe mleko i wyrabiać mikserem ok 15 minut. Po tym czasie wlać masło, szafran, bakalie i dokładnie wyrobić. Przełożyć do foremek do 1/3 wysokości i odstawić na 2 godziny w ciepłe miejsce do wyrośnięcia. Piec ok 30 minut w 180 stopniach. Małe babeczki piec ok 20 minut. Ostudzić i posypać cukrem pudrem.


Wielkanocne Smaki - edycja IV Wielkanocne Smaki - edycja IV

sobota, 19 kwietnia 2014

Wesołych Świąt Wielkanocnych

Radosnych Świąt Wielkanocnych,
smacznego jajka, tylko udanych wypieków,
 mokrego dyngusa
oraz samych cudownych chwil
spędzonych w rodzinnym gronie

Joanna



środa, 16 kwietnia 2014

Mazurek migdałowo kajmakowy

Cała moja rodzinka uwielbia to ciasto, więc obowiązkowo gości u nas na stole wielkanocnym. Polecam każdemu wielbicielowi słodkich smaków. Ciasto może trochę pracochłonne ale jego smak wynagradza trud wniesiony w jego przygotowanie. 
Mazurek był publikowany w gazetce Przyślij Przepis.



Ciasto:
2 szkl mąki pszennej
2 szkl mąki krupczatki
1 palma
5 żółtek
2 łyżki proszku do pieczenia
ok 4 łyżki śmietany

Pianka:
5 białek
3/4 szkl cukru
2 cukry waniliowe

Masa:
kostka masła
puszka masy krówkowej
10 dag płatków migdałowych

skórka pomarańczowa kandyzowana
suszona żurawina
1/3 tabliczki czekolady gorzkiej

Ciasto: Wszystkie składniki posiekać na stolnicy i wyrobić ciasto. Podzielić je na 3 części i rozwałkować na wielkość dużej blachy. Na każdy placek przed pieczeniem wyłożyć piankę.
Pianka: Białka ubić z cukrami na sztywną pianę i podzielić na 3 części. Posmarować każdy placek i piec w piekarniku na złoty kolor.
Masa: Masło utrzeć na puch i cały czas ucierając dodawać masę krówkową. Na koniec wsypać płatki migdałowe (zostawić garść do dekoracji).Każdy placek przełożyć masą a wierzch udekorować bakaliami i odłożonymi płatkami migdałów. Zrobić napis rozpuszczoną czekoladą.
Ciasto najlepsze jest na drugi dzień.

Wielkanocne Smaki - edycja IV
Wielkanocne Smaki - edycja IV

Babka "zebra" na fancie

Babka jest symbolem doskonałości i umiejętności. Bez babki nie byłoby u mnie Świąt Wielkanocnych. Ta jest niezwykle łatwa i efektowna. Dzięki fancie jest bardzo puszysta i wilgotna. Bez większego problemu poradzi sobie z nią każda początkująca kucharka. Będzie się pięknie prezentować na wielkanocnym stole.
Babka była publikowana w miesięczniku "Kobieta i życie"



2,5 szkl mąki pszennej + 2 łyżki
1 szkl oleju
1 szkl fanty
1 szkl cukru
5 jajek
2 łyżki kakao
1 c. waniliowy lub kilka kropel aromatu waniliowego
1 łyżka proszku do pieczenia

cukier puder do posypania

Jajka ubić na puch z cukrami. Cały czas ucierając dodawać 2,5 szkl mąki przesianej z proszkiem do pieczenia. Na końcu dodawać stopniowo olej i fantę. Ciasto podzielić na 2 części. Do jednej dodać 2 łyżki mąki , do drugiej kakao. Obie masy dokładnie wymieszać. Ciasto wylewać do dużej formy na babkę na przemian jasne i ciemne, tworząc kilka warstw. Piec ok 1 godzinę w 150 stopniach do tzw. suchego patyczka. Ostudzić i posypać cukrem pudrem.


Wielkanocne Smaki - edycja IV
Wielkanocne Smaki - edycja IV

wtorek, 15 kwietnia 2014

Żurek chrzanowy z białą kiełbasą

W wielu domach obowiązkowe danie wielkanocne. Pyszny i ostry żurek, którego obowiązkowym dodatkiem jest biała kiełbaska i chrzan, nadające mu wspaniałego smaku. Dobrze doprawiony zaspokoi podniebienia największych smakoszy. Polecam :)



2-3 białe kiełbaski
1/2 l zakwasu na żurek
15 dag słoniny
1-2 łyżki startego chrzanu (u mnie ze słoiczka)
4-5 ząbków czosnku
kilka ziarenek ziela angielskiego KAMIS
3 liście laurowe KAMIS
sól, pieprz
2 łyżki majeranku+ do posypania KAMIS

4 jajka ugotowane na twardo
natka pietruszki

W garnku zagotować 1,5l wody. Kiełbaski nakłuć widelcem w kilku miejscach, wrzucić na gotującą się wodę. Dodać liście laurowe i ziele angielskie oraz wytopioną słoninkę (bez tłuszczu), czosnek. Całość gotować 40 minut. Po tym czasie wlać zakwas, dodać chrzan oraz majeranek. Doprawić solą i pieprzem, zagotować. Kiełbasę pokroić w plasterki i dodać do żurku. Nakładać na talerze, ułożyć przekrojone na pół jajko. Posypać majerankiem i natką.


Wielkanocne Smaki - edycja IV
Wielkanocne Smaki - edycja IV

niedziela, 13 kwietnia 2014

Babeczki "gniazdka"

Bardzo lubię takie wypieki, które są nie tylko łatwe i smaczne ale są naturalną ozdobą stołu. Tym razem proponuję Wam bardzo proste babeczki, które przypominają wyglądem małe gniazdka. Do masy wykorzystałam kawę Jacobs Crema Gold, dzięki czemu zyskała bardzo delikatny kawowy smak. Za jajeczka posłużyły migdały w czekoladzie. Możecie użyć malutkich czekoladowych jajeczek bądź orzeszków w czekoladzie. Zobaczycie, że takim wielkanocnym deserem zaskoczycie rodzinę i każdy będzie chciał ich skosztować i rozkoszować się smakiem tych pysznych babeczek.



Babeczki:
1,75 szl mąki
2 łyżeczki proszku do pieczenia
szczypta soli
1/2 szkl cukru
2 łyżki cukru waniliowego
2 jajka
szkl mleka
6 łyżek oleju

Masa:
1 kostka miękkiego masła
3 łyżki cukru pudru
2-3 łyżeczki kawy  Jacobs CREMA GOLD

ok 150g migdałów w czekoladzie



Babeczki: Do jednej miski przełożyć wszystkie suche składniki, wymieszać. Do drugiej mokre, dobrze rozbełtać. Wszystko razem szybko zamieszać do połączenia się składników. Ciasto nakładać do foremek na muffinki do 2/3 wysokości. Piec ok 25 minut w 180 stopniach. Ostudzić.

Masa: Masło utrzeć z cukrem pudrem na puch, na koniec dodać kawę, wymieszać. Za pomocą szprycy z cienką okrągłą końcówką nakładać na babeczki, formując gniazdko. Do środka włożyć po 3 czekoladowe jajeczka. Schłodzić.


Przepis dodaję do akcji:


Przepis na chwilę kawowej przyjemności

sobota, 12 kwietnia 2014

Bułeczki zajączki

Tak przygotowane bułeczki będą nie tylko smacznym ale również cieszącym oko dodatkiem do wielkanocnego śniadania. Wbrew pozorom wcale nie są trudne do zrobienia. Wystarczy trochę czasu i chęci i wyczarujemy śliczne i pyszne bułeczki, które będą piękną ozdobą świątecznego stołu.



Ciasto:
4 szkl mąki + do podsypywania
1 łyżeczka soli
1 łyżeczka cukru
1,5 szkl mleka
1/2 miękkiej margaryny
2 jajka
30 g drożdży

Dodatkowo:
żółtko+ 2 łyżki mleka do posmarowania bułeczek
rodzynki na oczy

Ciasto: do miski przesiać mąkę, dodać sól, cukier, margarynę i jajko. Mleko lekko podgrzać wymieszać z drożdżami i wlać do miski z pozostałymi składnikami. Wyrobić ciasto i odstawić do wyrośnięcia. Po wyrośnięciu jeszcze raz zagnieść (w razie potrzeby podsypać mąką).



Od ciasta odrywać większe kawałki i formować z nich długie i cienkie ruloniki. Każdy z nich zwinąć i ułożyć na blaszce wyścielonej papierem. Oderwać jeszcze kawałek ciasta na głowę. Uformować owal, naciąć go nożem mniej więcej do połowy i rozchylić końce- to będą uszy zajączka. Głowę przykleić do tułowia. Malutka kuleczka będzie ogonkiem. Głowy i ogonki można lekko zwilżyć wodą, będą lepiej się trzymały. Rodzynki głęboko wbić w miejscu gdzie zajączek ma oczy.


 Uformowane bułeczki posmarować żółtkiem wymieszanym z jajkiem i piec ok 15-20 minut w 180 stopniach. Ostudzić.











Wielkanocne Smaki - edycja IV

Babka mięsna z żurawiną

Lubicie babki? Tym razem propozycja dla tych, którzy deserów najbardziej lubią... mięso ;) Babka mięsna smakuje wybornie zarówno na ciepło jak i na zimno. Jeśli taką przygotujecie na świąteczny stół, na pewno zachwycicie nią swoich gości i rodzinę. Nie tylko ładnie wygląda ale i świetnie smakuje.
Babka spodobała się również Redakcji Przyślij Przepis i znalazła się w aktualnym wydaniu Kulinarnych Hitów, które możecie jeszcze nabyć w kioskach :) Polecam!



0,5 kg mięsa mielonego wieprzowego
20 dag wątróbki drobiowej
kajzerka
cebula
2-3 ząbki czosnku
2 jajka
2 łyżki oleju
sól, pieprz, majeranek
papryka słodka i ostra
1/2 szkl bułki tartej
2 garści żurawiny suszonej
masło+bułka tarta do wysmarowania formy



Wątróbkę opłukać i oczyścić, następnie zmielić lub bardzo drobno posiekać. Dodać do mięsa. Cebulę drobno posiekać i zeszklić na oleju i przestudzić. Bułkę namoczyć w mleku, odcisnąć, rozdrobnić. Czosnek przecisnąć przez praskę. Wszystkie składniki przełożyć do jednej miski, doprawić do smaku i dokładnie wyrobić ręką.

Formę na babkę wysmarować masłem i wysypać bułką tartą. Przełożyć do niej masę mięsną. Piec w temperaturze 180 stopni przez godzinę. Wyjąć z formy i zostawić do ostudzenia.

Wielkanocne Smaki - edycja IV

Czekoladowe jajka

Jajeczka te zrobiłam specjalnie z myślą o mojej pięcioletniej córeczce. Rano powiedziałam jej, że jak wróci z przedszkola to będą na nią czekały zrobione przeze mnie "jajka niespodzianki". Nie mogła się doczekać co takiego dla niej zrobię i jakie było jej zaskoczenie kiedy zobaczyła te jajka :) Po zjedzeniu stwierdziła, ze moje są lepsze od tych sklepowych jajek niespodzianek. To był dla mnie największy komplement :) Polecam je nie tylko na wielkanocny deser dla najmłodszych. Są łatwe i szybkie do zrobienia a efekt... sami oceńcie ;)



100g mlecznej czekolady
300ml śmietanki 30%
2 łyżki cukru pudru
śmietan-fix
3 połówki brzoskwiń z puszki



Czekoladę łamiemy i rozpuszczamy w kąpieli wodnej. Studzimy i malujemy foremki silikonowe w kształcie jajek. Wkładamy do lodówki na 5-10 minut. Czynność powtarzamy. Odstawiamy do lodówki aby stwardniała. Ostrożnie wyjmujemy czekoladowe skorupki. Śmietankę ubijamy z cukrem pudrem i śmietan-fixem. Nakładamy do czekoladowych skorupek a na środek kładziemy ścięte czubki brzoskwiń.




Wielkanocne Smaki - edycja IV

środa, 9 kwietnia 2014

Jajka w serowej skorupce

Tradycyjne śniadanie wielkanocne nie może obejść się bez jajek. Ja proponuję Wam jajka w serowej skorupce. Są pyszne na ciepło i zimno i świetnie smakują z tartym chrzanem lub innym zimnym sosem na bazie majonezu. Polecam jako odskocznię od zwykłych jajek.


8 jajek
10 dag sera żółtego w kawałku
5 łyżek bułki tartej
1 łyżka przyprawy: suszone pomidory z czosnkiem i bazylią KAMIS
olej do smażenia
starty chrzan



6 jajek ugotować na twardo, ostudzić i obrać. Ser zetrzeć na tarce o drobnych oczkach, odstawić na chwile aby lekko wysechł. Ser wymieszać z bułką tartą i przyprawą z pomidorami suszonymi. 2 jajka rozbełtać w miseczce, maczać ugotowane jajka. Następnie panierować je w bułce tartej. Czynność powtórzyć. Opanierowane jajka smażyć na rozgrzanym oleju z każdej strony na rumiano. Osączyć z nadmiaru tłuszczu na ręczniku papierowym i podawać z tartym chrzanem.
Zamiast suszonych pomidorów można dodać do panierki inne ulubione zioła, np. paprykę, zioła prowansalskie itp.

Wielkanocne Smaki - edycja IV

Babka drożdżowa


Zbliżają się Święta Wielkanocne. W związku z tym najwyższa pora aby zaproponować Wam kilka moich przepisów na tradycyjne potrawy i słodkości, bez których nie ma u mnie Wielkanocy. Zacznę od babki drożdżowej, która uda się na pewno każdemu. Przepis jest łatwy a babka pyszna i warta wypróbowania. Poza tym pochwalę się, że babka ta wygrała w konkursie na portalu gutujmy.pl :)



500g mąki pszennej
op. drożdży instant 
100g cukru pudru 
szkl ciepłego mleka 
5 żółtek 
150g masła 
2 spore garści rodzynek 
szczypta soli 
kilka kropel aromatu cytrynowego 

Lukier: 
szkl cukru pudru 
1 łyżka soku z cytryny 
2-3 łyżki wody




Do większej miski przesiać mąkę i cukier puder. Dodać drożdże, sól i dokładnie wymieszać. Masło stopić, ostudzić. Rodzynki namoczyć w gorącej wodzie, osączyć. Do miski z suchymi składnikami dodać ciepłe mleko i żółtka, zagnieść gładkie ciasto. Dodać masło, aromat cytrynowy i rodzynki, wyrabiać ok 10 minut aż ciasto będzie gładkie. Odstawić w ciepłe miejsce pod przykryciem na ok pół godziny. Po tym czasie ciasto przełożyć do formy na babkę. Formę blaszaną należy natłuścić i posypać bułką tartą, formy silikonowej się nie natłuszcza. Piec ok 50-60 minut w 170 stopniach. Ostudzić. 
Lukier. W misce utrzeć cukier puder, sok z cytryny i tyle wody aby powstał gęsty lukier. Polać babkę, udekorować np, cukrowymi motylkami.
 
Wielkanocne Smaki - edycja IV

wtorek, 8 kwietnia 2014

Pulpety drobiowe w sosie

Pulpety zrobiłam specjalnie dla taty, który musi teraz jadać zdrowe i lekkie posiłki bogate w białko. Jednak tak posmakowały całej rodzince, że szybko zniknęły z garnka ;) Pulpeciki będą świetnie smakowały podane z ryżem, ziemniaczkami i ulubioną surówką. Polecam bo są naprawdę pyszne.


Pulpety:
600g piersi z kurczaka
cebulka dymka
jajko
mała kajzerka
sól, pieprz
czosnek granulowany Kamis
2-3 łyżki bułki tartej
mąka do obtaczania

Sos:
1 marchewka
kawałek selera
1/2 szkl śmietany 12%
3 łyżki siekanego koperku
2 łyżki mąki
1 łyżeczka przyprawy do zup
sól, pieprz



Pulpety: Mięso umyć, osuszyć i oczyścić z błonek i kosteczek. Zmielić wraz z cebulką. Do mięsa dodać jajko, namoczoną i odciśniętą bułkę, bułkę tartą i przyprawy. Dokładnie wyrobić rękoma na masę, którą da się formować w kuleczki. W razie potrzeby dosypać odrobinę więcej bułki tartej. Formować kuleczki i obtaczać je w mące.

Sos: W garnku zagotować 1l wody, dodać przyprawę do zup, starte na tarce jarzyny i gotować ok 5 minut. Po tym czasie stopniowo dorzucać pulpety. Gotować 10 minut pod przykryciem. Mąkę wymieszać z 1/3 szkl zimnej wody, wlać do pulpetów, dolać śmietankę i gotować chwilkę aż sos trochę zgęstnieje. Na koniec doprawić do smaku solą i pieprzem, wsypać posiekany koperek, wymieszać.