czwartek, 30 marca 2017

Sałata z jajkiem, fetą, suszonymi pomidorami i zbożami ekspandowanymi

Pysznie, zdrowo i kolorowo, czyli moje wiosenne śniadanie. Sałatkę posypałam ekspandowaną gryką, jagłą i burakami od Cenos. Wyszła doskonała. Takie zboża świetnie smakują nie tylko z sałatką ale jako samodzielna przekąska ;)
Wam też polecam :)



op. mixu sałat z roszponką
2 jajka
kilka suszonych pomidorów z zalewy
1/3 op. fety
kilka plasterków czerwonej cebuli
1-2 łyżki oleju rzepakowego
4 łyżki zbóż ekspandowanych gryka+jagła+burak Cenos



Na talerzach układamy porcje sałaty, pokrojone jajka, pomidory i fetę, krążki cebuli. Całość polewamy olejem i posypujemy ekspandowanymi zbożami. Można posypać szczyptą ziół do sałatek.

poniedziałek, 27 marca 2017

Pizza serowa z suszonymi pomidorami i orzechami

Uwielbiam pizzę, a tę podpatrzyłam w lokalnej pizzerii. Połączenie różnych rodzajów sera, suszonych pomidorków i orzechów włoskich to doskonałe połączenie smakowe. Z dodatkiem sosu czosnkowego jest wręcz wyśmienita. Moi znajomi się nią zajadali. Polecam :)



Ciasto na pizzę:
3 szkl mąki pszennej
op. drożdży instant
łyżeczka cukru
łyżeczka soli
łyżka oleju lub oliwy
szkl ciepłego mleka
jajko

Dodatki:
2-3 łyżki koncentratu pomidorowego
oregano do smaku
20 dag startego sera, np. Edam
kulka mozzarelli
mały ser Brie
4-5 suszonych pomidorów z zalewy
garść orzechów włoskich




Ciasto: do miski wsypać wszystkie suche składniki, wymieszać. Dodać jajko, olej i ciepłe mleko. Wyrobić gładkie i elastyczne ciasto. Gdyby było zbyt luźne można dosypać trochę mąki. Ciasto przykryć ściereczką i ostawić na ok 45-60 minut.
Po tym czasie ciasto jeszcze raz zagnieść i uformować jedną dużą (na cała blaszkę piekarnikową) lub 2 mniejsze pizze.

Placki posmarować koncentratem, posypać startym serem i pokrojoną w kostkę mozzarellą i pomidorami. Poukładać pokrojony w plastry ser brie, posypać orzechami i oregano. Pizzę piec ok 25 minut w 180 stopniach. podawać z ulubionym sosem.

piątek, 24 marca 2017

Trufle daktylowe

Ostatnio staram się zastąpić moje ukochane tradycyjne słodkości jakimś zdrowszym zamiennikiem. Dlatego tym razem przygotowałam te kuleczki. Są bardzo słodkie mimo, iż nie zawierają grama cukru. Tylko 3 składniki a efekt zachwycający. Spróbujcie sami :)




150 g suszonych daktyli
100 g płatków owsianych lub orkiszowych Cenos
2 łyżki wiórków kokosowych + do obtoczenia 



 Daktyle zalej gorącą wodą (tak aby przykryła je w całości) i odstaw na ok 15-20 minut. Odcedź i zmiksuj na gładki mus. Dodaj płatki i wiórki, wymieszaj. Z masy formuj kuleczki wielkości orzecha włoskiego, obtaczaj je w wiórkach kokosowych. Trufle schłodzić w lodówce.

środa, 22 marca 2017

Grochówka z grzybami

Pyszna, sycąca i bardzo aromatyczna zupa. Co prawda mamy już wiosnę i staram się jeść mniej kaloryczne i lekkie posiłki ale taką zupkę od czasu do czasu lubię zjeść :)




400 g grochu łuskanego Cenos
15-20 dag boczku wędzonego
1 cebula
2 łyżki mąki pszennej 
3-4 suszone grzybki
duża marchewka
2 łodygi selera naciowego
2 ząbki czosnku
kawałek pora
3 liście laurowe
kilka ziarenek ziela angielskiego
łyżeczka przyprawy do dań z fasoli
1/2 łyżeczki słodkiej papryki 
1/2 łyżeczki majeranku
sól
świeżo zmielony pieprz
natka pietruszki



Grzyby gotować w niewielkiej ilości wody ok 10-15 minut. W dużym garnku zagotować ok 2,5-3l wody, wrzucić groch, pora, selera, pokrojoną marchewkę, ziele ang., liście laurowe, suszone warzywa i pokrojone grzyby z wodą, w której się gotowały.
Boczek pokroić w kostkę, usmażyć, dodać posiekana cebulkę i czosnek, smażyć do zrumienienia. podsypać mąką i prażyć kilka minut. Boczek dodać do gotującego się grochu. Zupę przyprawić do smaku i gotować do czasu aż groch zacznie się rozpadać. Grochówkę podawać posypaną natką pietruszki, z groszkiem ptysiowym lub grzankami.


niedziela, 19 marca 2017

Mini babeczki waniliowe

Wielkimi krokami zbliżają się Święta Wielkanocne.
Te urocze maleńkie babeczki będą piękną ozdobą wielkanocnego koszyczka i stołu. Są tak łatwe i szybkie do przygotowania, że będą również doskonałą przekąską na co dzień. 
Przepis na babeczki na białkach z małymi moimi zmianami pochodzi z bloga "Kuchnia w czekoladzie" :)




3 białka
1/2 szkl domowego cukru waniliowego
1,5 szkl mąki pszennej
1 łyżeczka proszku do pieczenia
100ml oleju
100 ml mleka
szczypta soli

cukier puder do posypania



Białka ubić ze szczyptą soli na puch. Pod koniec ubijania dodać cukier i ucierać aż będą lśniące i szkliste. Cały czas miksując na małych obrotach, dodawać olej i mleko. Mąkę przesiać z proszkiem do pieczenia i delikatnie wymieszać z białkami. Ciasto przelać do małych silikonowych foremek na babeczki i piec ok 20-25 minut w 180 stopniach. Po ostudzeniu posypujemy cukrem pudrem.

wtorek, 14 marca 2017

Orzechowe ciasteczka Sowy

Gdy tylko je zobaczyłam na jakiejś stronie internetowej od razu wiedziałam, że je upiekę z Oliwką. Są przepyszne, chrupiące, uświetnią każde dziecięce przyjęcie. Przy ich wykonaniu miałyśmy świetną zabawę :) Ja upiekłam sowy z ciasta orzechowego ale można je przygotować z każdego innego ciasta kruchego.




 200 g masła
80 g cukru pudru
300 g mąki pszennej
100 g zmielonych orzechów włoskich

ok 100g migdałów
kilka kostek gorzkiej czekolady
cukier brązowy



Masło, mąkę, orzechy i cukier puder posiekać i zagnieść elastyczne ciasto. Zawinąć w folię i schłodzić w lodówce ok 1 godzinę. Ciasto rozwałkować na grubość ok 5mm, wykrawać kółka o śr. ok 10-11cm. Zrobić krateczkę widelcem, zawinąć boki (to będą skrzydła) i górną część (głowa). W odpowiednie miejsca przykleić migdały a tylką z okrągłą końcówką zrobić sowom oczy. Brzuszki posypać szczyptą brązowego cukru. Ciasteczka piec ok 15 minut w 180 stopniach. Po ostudzeniu narysować sowom oczy rozpuszczona czekoladą.

sobota, 11 marca 2017

Dietetyczne brownie z fasoli

Ciasto jest puszyste, wilgotne i po prostu pyszne :) Koleżanki z pracy zachwycały się jego smakiem i nikt nie zorientował się, że nie jest to tradycyjny wypiek na mące. Fasola jest zupełnie niewyczuwalna a ciasto mogą jeść osoby na diecie bezglutenowej i dbające o linię :) Bez wyrzutów sumienia można sięgnąć po kolejny kawałek ;)




480 g ugotowanej czerwonej fasoli Cenos 
 2 duże banany
4 łyżki oleju rzepakowego
4 jajka
3 łyżki kakao
4 łyżki ksylitolu lub cukru brązowego
2 łyżeczki proszku do pieczenia
1 szkl siekanych orzechów włoskich



Wszystkie składniki oprócz orzechów przełożyć do naczynia i dokładnie zblendować na gładki mus. Dodać orzechy, wymieszać. Blaszkę (21x21cm) wyłożyć papierem do pieczenia, wylać ciasto. Brownie piec ok 40 minut w 170 stopniach do tzw. suchego patyczka. Ostudzić, można posypać cukrem pudrem lub polać gorzką czekoladą.

Rada: ciasto szybciej przygotujesz używając fasoli z puszki.

wtorek, 7 marca 2017

Sernik waniliowy z jogurtową polewą

Kremowy, delikatny.... co tu dużo pisać, po prostu pyszny! Taki serniczek będzie doskonałym deserem na wyjątkowe okazje.
Przepis na sernik bez jajek, bez glutenu znalazłam na blogu  "Ania gotuje". Oczywiście pozmieniałam w nim co nieco i dodałam polewę jogurtową. Wyszedł wspaniały :)



Sernik:
1 kg sera na serniki z wiadereczka
200 g masła
szkl. domowego cukru waniliowego
1/3 szkl mąki ziemniaczanej

Polewa:
400 g jogurtu naturalnego
ok 2-3 łyżki cukru pudru




Sernik: Masło rozpuścić w garnuszku z cukrem. Przestudzić. Ser zmiksować z mąką ziemniaczaną, dodać masło, utrzeć tylko do połączenia składników. Dno tortownicy (26cm) wyłożyć papierem do pieczenia. Wlać masę serową i wstawić do piekarnika nagrzanego do 160st. Na dno piekarnika włożyć naczynie żaroodporne napełnione do połowy wodą. Sernik piec ok 50 minut do ścięcia się środka.

Polewa: Jogurt wymieszać z cukrem pudrem, wylać na gorący sernik i wstawić do piekarnika na 10 minut. Wyłączyć piekarnik, uchylić drzwiczki i zostawić sernik na ok 30 minut. Po tym czasie wyjąć, ostudzić a następnie schłodzić w lodówce przez noc.

Zamiast cukru waniliowego można dodać ziarenka z połowy laski wanilii i zwykły cukier.

poniedziałek, 6 marca 2017

Zielony koktajl z kiwi, płatków i chia

Świetny zarówno dla osób dbających o linię jak i dla tych, którzy lubią smaczne i orzeźwiające koktajle. Zawiera mnóstwo witamin i wartości odżywczych, dzięki płatkom orkiszowym jest syty i doskonale nadaje się jako pierwsze lub drugie śniadanie.



Na 2 porcje:
6 owoców kiwi
3 łodygi selera naciowego
pęczek natki pietruszki
3 łyżki płatków orkiszowych (lub owsianych) Cenos
czubata łyżeczka nasion chia
1-2 łyżeczki miodu



Kiwi obieramy i kroimy na połówki. Selera myjemy i kroimy na małe kawałki. Natkę siekamy. Wszystkie składniki wkładamy do blendera i miksujemy na gładki mus. Rozlewamy do szklanek. Najlepiej wypić od razu ale można przechowywać do kilkunastu godz. w lodówce.

Należy pamiętać, że nasiona chia po kilku godzinach napęcznieją i będzie to już raczej mus niż koktajl ;)

czwartek, 2 marca 2017

Kulki owsiano-kokosowe

Przepyszne małe słodkości, które przygotujecie dosłownie w kilka chwil. Żałuję, że tak późno zdecydowałam się je zrobić. Na pewno jeszcze je powtórzę, tym bardziej, ze mojej córce bardzo posmakowały. Następnym razem dodam do nich jeszcze rodzynki i inne bakalie. Tutaj ogranicza nas tylko wyobraźnia. Nie czekajcie długo i zróbcie je jak najszybciej :)



Na ok 30 szt.
125 g masła
2/3 szkl cukru brązowego
8 łyżek mleka
2-3 łyżki kakao
3 szkl płatków owsianych pełnoziarnistych Cenos
1/4 szkl siekanych orzechów włoskich
3 łyżki wiórków kokosowych + do obtoczenia



W garnku rozpuścić mleko, cukier, kakao i masło. Dodać płatki owsiane, kokos i orzechy. Dokładnie wymieszać masę, ostudzić. Z masy formować małe kuleczki, obtaczać je w wiórkach. Odstawić do lodówki do stężenia.