Strony

niedziela, 31 grudnia 2017

Nachos zapiekane z serem i salsą

Fantastyczna przekąska na sylwestrową imprezę w gronie znajomych. 
Pikantna salsa, ciągnący ser i chrupiące nachosy to coś co pokochałam od pierwszego kęsa :) Doskonale komponuje się z zimnym winem lub piwem.
Zrobienie jej zajmie tylko kilka minut! I koniecznie zróbcie sobie większy zapas nachosów bo na pewno nie skończy się na jednej porcji ;)

Korzystając z okazji, że to już ostatni wpis w tym roku chciałabym złożyć Wam życzenia wszelkiej pomyślności, zdrowia, sukcesów zawodowych i nie tylko, dużo miłości i radości 
w Nowym 2018 Roku :)
Do Siego Roku!



opakowanie nachos
słoiczek pikantnej salsy z kawałkami warzyw
ok 200 g startego żółtego sera




Na dnie naczynia żaroodpornego rozsypać warstwę nachos, polać kilkoma łyżkami salsy i posypać startym serem. W ten sposób zrobić 2-3 warstwy. Naczynie włożyć do piekarnika nagrzanego do temperatury 190 stopni na kilka minut, aż ser się rozpuści.
Nachosy równie dobrze możesz przygotować w mikrofali. Przekąskę podgrzewamy ok 3 minut na średniej mocy kuchenki.


sobota, 30 grudnia 2017

Naleśnikowe roladki z łososiem i szpinakiem

Doskonała przekąska na imprezę sylwestrową i karnawałową. Roladki najlepiej przygotować kilka godzin wcześniej, zawinąć w folię i wstawić do lodówki aby nabrały ładnego kształtu.




Naleśniki:
1 szkl mleka
1 szkl mąki
3 jajka
sól
pieprz
3 garści świeżego szpinaku
2 ząbki czosnku
łyża masła

Dodatkowo:
150g łososia wędzonego na ciepło
op. twarożku kanapkowego naturalnego



Szpinak opłukać, osuszyć. Na patelni rozgrzać masło, wrzucić szpinak i smażyć do czasu aż zmniejszy swoją objętość. Dodać przeciśnięty przez praskę czosnek, przyprawić i smażyć jeszcze 2 minuty. Ostudzić.
Jajka rozbełtać z mlekiem i mąką, dodać przesmażony szpinak, wymieszać. Usmażyć 2 grube naleśniki. Każdy posmarować twarożkiem i ułożyć łososia. Zwinąć w roladki. Aby roladki były trwalsze i lepiej się je kroiło, warto zawinąć w folię i wstawić do lodówki na pół godziny. Roladki pokroić skośnie, nabić na wykałaczki i oprószyć kolorowym pieprzem.

 Do tych roladek można użyć zarówno łososia wędzonego na zimno jak i na ciepło.

Makowiec z pianką

Makowiec to obowiązkowe ciasto na moim świątecznym stole. Najbardziej ulubiona przez nas wersja to ta na kruchym cieście. W tym roku wzbogacony został o piankę. 
Wyszedł pyszny i Wam też polecam :)



Ciasto:
2 szkl mąki pszennej
5 żółtek
125 g masła
1/2 szkl cukru
1 łyżeczka proszku do pieczenia
szczypta soli

Masa makowa:
puszka masy makowej (850 g)
200 g bakalii (orzechy, kandyzowane ananasy, rodzynki, skórka pomarańczowa)
3 jajka
3 łyżki kaszy manny
2 łyżki mąki ziemniaczanej
1/2 szkl cukru pudru

Pianka:
5 białek
szczypta soli
2 łyżki mąki ziemniaczanej
3/4 szkl cukru pudru



Ciasto: Składniki posiekać, zagnieść elastyczne ciasto. 1/3 ciasta zawinąć w folię i wstawić do zamrażalnika, pozostałe 2/3 schłodzić w lodówce przynajmniej godzinę. Foremkę 20x30 cm wyłożyć papierem do pieczenia. Na spodzie rozłożyć rozwałkowane ciasto, nakłuć widelcem i zrobić 2cm rant. Spód podpiec w piekarniku nagrzanym do 180 stopni przez 10 minut.

Masa: Wszystkie składniki dokładnie wymieszać, wyłożyć na podpieczony spód.

Pianka: Białka ubić ze szczypta soli, dodać cukier puder i mąkę ziemniaczaną. Ubijać aż masa będzie lśniąca. Wyłożyć równa warstwę na masę makową. Na wierzch zetrzeć na tarce o grubych oczkach zmrożone ciasto.
Ciasto piec ok 60 minut w 180 stopniach. Gdyby wierzch za mocno się rumienił, można przykryć papierem do pieczenia.
Po ostudzeniu posypać cukrem pudrem.

Przepis bierze udział w akcji :  "Wypieczone Święta"



wtorek, 26 grudnia 2017

Chatka Puchatka

Przepyszny serowy deser bez pieczenia. Nie tylko dobrze smakuje ale też pięknie prezentuje się na stole.
Może wydawać się trochę trudny do zrobienia ale w rzeczywistości wcale taki nie jest. W razie potrzeby można poprosić kogoś do pomocy przy składaniu herbatników.




Masa serowa: 
750 g twarogu półtłustego
250 g masła
1 szkl cukru pudru
1 łyżka kakao
1/2 łyżeczki ekstraktu waniliowego

36 herbatników
czerwona galaretka

Polewa:
50 g masła
4 łyżki cukru
2 czubate łyżki kakao
1 łyżeczka żelatyny
2 łyżki wody

Dekoracja:
migdały
wiórki kokosowe



Dzień wcześniej przygotować galaretkę, zostawić do zastygnięcia w płaskim szerokim naczyniu.

Masa: Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej. Twaróg trzykrotnie zmielić. Masło utrzeć z cukrem pudrem na puch. następnie nadal miksując dodawać po łyżce twarogu. Utartą masę podzielić na 2 części. Do jednej dodać kakao a do drugiej ekstrakt waniliowy.


Na folii aluminiowej ułożyć 3 rzędy po 6 herbatników (zdjęcie). Smarujemy masę kakaową, układamy kolejną warstwę herbatników. Środkowy rząd można ułożyć w sposób pokazany na zdjęciu, chatka będzie łatwiej się składać. Na środku ułożyć paski galaretki.
Teraz, podnosząc boczne herbatniki od spodu za pomocą folii, składamy chatkę. Ciasto owijamy folią i wkładamy do lodówki na kilka godzin.

Polewa: Żelatynę zalać wodą, odstawić do napęcznienia. Po kilku minutach podgrzać aż się rozpuści. Masło, cukier, kakao roztopić, dodać żelatynę i wymieszać. Polać chatkę, udekorować migdałami i posypać wiórkami. Odstawić do stężenia.


niedziela, 24 grudnia 2017

Sernik z żurawiną i życzenia świąteczne

Kochani z okazji świąt Bożego Narodzenia chciałabym Wam życzyć samych radosnych chwil spędzonych w rodzinnym gronie, w domu przepełnionym ciepłem i miłością. Aby wokół unosił się  zapach wspaniałych przysmaków, świeżej choinki, goździków i pomarańczy.

Na moim stole nie zabraknie sernika i dlatego dziś chciałabym Wam podać przepis na przepyszny i wyjątkowo świąteczny sernik z żurawiną.



Spód:
225 g herbatników kakaowych
120 g rozpuszczonego masła
Sernik:
(składniki w temp. pokojowej)
1 kg serka z wiadereczka
1 szkl cukru
1 budyń śmietankowy
1 łyżka mąki ziemniaczanej
1 łyżeczka esencji waniliowej
2 jajka
2 szkl świeżej lub mrożonej żurawiny


Spód: herbatniki bardzo drobno pokruszyć, wymieszać z gorącym rozpuszczonym masłem. Dno tortownicy (śr. 24cm) wyłożyć papierem do pieczenia, zapiąć obręcz. Wysypać ciasteczka, wyrównać i mocno przyklepać. Wstawić do lodówki na pół godziny.

Sernik: W misie utrzeć wszystkie składniki na sernik, tylko do połączenia. Wylać na schłodzony spód z herbatników. Sernik równomiernie posypać żurawiną (mrożonej nie rozmrażamy) i wstawić do nagrzanego do 170 stopni piekarnika.  Piec ok 50 minut (do ścięcia wierzchu). Studzić pół godziny przy lekko uchylonych drzwiczkach piekarnika. Wyjąć z piekarnika, ostudzić i schłodzić kilka godzin w lodówce (najlepiej całą noc).
Przed podaniem posypać cukrem pudrem i udekorować wiórami z białej czekolady.

czwartek, 21 grudnia 2017

Barszczyk czerwony z uszkami

Bez barszczu czerwonego z uszkami nie wyobrażam sobie Wigilii. Każdy na pewno ma swój ulubiony, rodzinny przepis. Ja podaję swój sposób przygotowania tego świątecznego dania. U mnie w domu wywar na barszcz robi się na mięsie wołowym ale jeśli chcecie możecie je pominąć i ugotować równie pyszny wywar na samych warzywach. Pamiętajcie, że woda z grzybów dodaje barszczykowi cudownego smaku i aromatu :)


"Uszka"

Ciasto:
2-2,5 szkl mąki pszennej
1 szk gorącej wody
1 łyżka oleju

Farsz:
30 dag pieczarek
cebula
2 spore garści suszonych grzybów
sól, pieprz
2 łyżki oleju

Farsz: Dzień wcześniej suszone grzyby zalać gorącą wodą aby tylko je przykryła i odstawić na całą noc do namoczenia. Na drugi dzień grzybki odcedzić (wodę zachować do barszczu) i posiekać razem z cebulą w drobną kosteczkę. Pieczarki oczyścić i zetrzeć na tarce na dużych oczkach. Na większej patelni rozgrzać olej, zeszklić cebulę, dodać pieczarki i grzyby. Smażyć na średnim ogniu do czasu aż cały płyn wyparuje. W razie konieczności można dodać do farszu 1-2 łyżeczki bułki tartej aby nie był zbyt wodnisty. Farsz przyprawić do smaku i ostudzić.

Ciasto: Do większej miski przesiać 2 szkl mąki, dodać olej i wlewać gorącą wodę, mieszając łyżką aby się nie oparzyć. Po chwili zagnieść gładkie i elastyczne ciasto, w razie potrzeby podsypując jeszcze mąką. Ciasto przełożyć do miski, przykryć i odstawić na 20 minut aby odpoczęło. Rozwałkować na cienki placek, kieliszkiem  (śr.4,5- 5 cm) wykrawać kółka i nakładać farsz. Zlepiać uszka. Uszka gotować 2 minuty w lekko osolonej wodzie. Odcedzić, ostudzić.



"Barszczyk"

1 kg buraków
2 marchewki
korzeń pietruszki
(ew. 1/2 kg wołowiny na rosół, np. pręga)
3 liście laurowe
kilka ziaren ziela angielskiego
woda z moczenia grzybów
łyżka majeranku
sól, pieprz
2 łyżki octu

W garnku zagotować 3 l wody (jeśli chcemy wywar mięsny to wodę zagotowujemy z wołowiną). Wrzucić obrane i grubo pokrojone warzywa, przyprawy i gotować na małym ogniu do miękkości (ok 1-1,5 godz). Przecedzić, dolać wodę z grzybów, majeranek i ocet. Doprowadzić do wrzenia.

Uszka podawać z barszczykiem posypane natką pietruszki.

poniedziałek, 18 grudnia 2017

Gwiazda drożdżowa z makiem

Niezwykle efektowny sposób podania makowca drożdżowego. Robi furorę wśród gości przy świątecznym stole.
Może wydaje się trudna do zrobienia ale wcale taka nie jest. Przekonajcie się sami :)




Ciasto drożdżowe:
1 szkl mleka
7g drożdży instant
1/4 szkl cukru
500 g mąki
szczypta soli
70g masła
1 jajko
300 g masy makowej np. z tego przepisu
jajko do posmarowania

Lukier:
 2 szkl cukru pudru
2 łyżki soku z cytryny


Ciasto drożdżowe: Do dużej miski przesiać mąkę, dodać drożdże, cukier, sól, wymieszać. W garnuszku podgrzać mleko i masło do całkowitego rozpuszczenia, przestudzić aby było ciepłe a nie gorące. Dodać do pozostałych składników, wbić jajko i wyrobić gładkie i elastyczne ciasto. Odstawić w ciepłe miejsce na ok 60 minut do wyrośnięcia.
Ciasto jeszcze raz zagnieść, podzielić na cztery części. Każdą rozwałkować na koło o średnicy ok. 25 cm. Masę makową podzielić na 3 części. Na dużej blaszce piekarnikowej rozłożyć papier do pieczenia. Na nim układać kolejno rozwałkowane ciasto, smarować 1/3 masy. Ostatnią warstwą jest ciasto. Brzegi lekko docisnąć. Na środku koła położyć szklankę i za pomocą ostrego noża podzielić ciasto na 16 równych części. Każdy kawałek okręcić 3 razy. Robić to na przemian, jeden w prawo a drugi w lewo. Zlepiać ze sobą po dwa sąsiadujące kawałki, końce zawijając pod spód. Gwiazdę przykryć ściereczką i odstawić na 15 minut. Posmarować rozbełtanym jajkiem. Nagrzać piekarnik do 180 stopni. Ciasto piec ok 25 minut, do zarumienienia. Ostudzić.


Lukier: Cukier puder utrzeć z sokiem z cytryny i odrobiną wody na gładki i gęsty lukier. 

Lukrem polać gwiazdę.

zBLOGowani.pl

niedziela, 17 grudnia 2017

Dyniowe babeczki z kremem czekoladowo-pierniczkowym

Jeszcze tylko tydzień do świąt a u mnie już czuje się ten cudowny klimat. 
Do kawy upiekłam z Oliwką przepyszne, mięciutkie babeczki dyniowe z dodatkiem kremu z nutelli i pierniczków. Wyszły nieziemsko pyszne, delikatne i puszyste. Nie tylko dzieci się nimi zajadały ale także dorosłym bardzo posmakowały :)



Babeczki dyniowe:
300 g mąki pszennej
2 łyżeczki proszku do pieczenia
1/2 łyżeczki sody
szczypta soli
170 g cukru
szklanka pure z dyni
2 jajka
łyżeczka ekstraktu z wanilii
60 ml mleka
140 g rozpuszczonego masła (przestudzone)

Krem:
500 ml śmietanki 30%
śmietan fix
3 łyżki nutelli
4 pierniczki bez nadzienia

Dekoracja:
tabliczka gorzkiej czekolady
1 lizak biało-czerwony



Babeczki: W jednej misce wymieszać dokładnie wszystkie suche składniki. W drugiej wszystkie mokre. Następnie wszystko razem wymieszać łyżką.
Do papilotek nakładać ciasto do 2/3 wysokości. Babeczki piec ok 20-25 minut w 180 stopniach. Ostudzić.

Krem: Zimną śmietankę ubić na sztywno ze śmietan fixem, dodać nutellę i dokładnie wymieszać. Pierniczki rozkruszyć w blenderze, wymieszać z masą. Szprycą z okrągłą końcówką nakładać na babeczki.

Dekoracja: Czekoladę rozpuścić w kąpieli wodnej i przelać do worka cukierniczego z końcówką o bardzo małym otworze. Lizaka drobno rozkruszyć np. za pomocą tłuczka do mięsa. Na dużej desce rozłożyć papier do pieczenia, w pewnych odstępach położyć patyczki do szaszłyków. Na nich "rysować" czekoladą gwiazdki. Warstwa czekolady powinna być gruba aby się później nie łamały. Gwiazdki posypać pokruszonym lizakiem. Wstawić do lodówki do zastygnięcia. Przed podaniem wbić do babeczek.

Przechowywać w lodówce.

czwartek, 14 grudnia 2017

Drożdżowe róże z konfiturą truskawkową

Wbrew pozorom te drożdżówki są całkiem łatwe do zrobienia. Wystarczy trochę cierpliwości w oczekiwaniu na wyrośnięcie ciasta i można cieszyć się smakiem pysznych, pachnących truskawkami bułeczek :) Będą doskonale pasowały z porannym kubkiem gorącego kakao lub jako podwieczorek.



Ciasto:
500 g mąki pszennej
180 g domowego cukru waniliowego z prawdziwą wanilią
3 żółtka
180 ml mleka
100 g rozpuszczonego masła
7 g drożdży instant
szczypta soli

Nadzienie:
300 g białego sera
4 łyżki domowego cukru waniliowego
żółtko
łyżka gęstej śmietany
kilka łyżek Ekstra Konfitury z Truskawek Łowicz



Ciasto: Do dużej miski przesiać mąkę, dodać cukier, sól i drożdże. Wymieszać. Masło rozpuścić z mlekiem i ciepłe (nie gorące!) wlać do miski. Dodać żółtka i zagnieść gładkie i elastyczne ciasto. Przykryć ściereczką i odstawić na ok. godzinę do wyrośnięcia.

Nadzienie: ser dokładnie rozetrzeć widelcem z żółtkiem, śmietaną i cukrem na gładką masę.


Wyrośnięte ciasto jeszcze raz zagnieść, podzielić na 12 równych części a każdą z nich rozwałkować na koło o średnicy ok 15 cm. Kółka naciąć na krzyż nie docinając do środka. Na środek nałożyć po łyżce farszu i łyżeczce konfitury truskawkowej. Zwijać kolejne płatki, oplatając farsz i tworząc różyczki. Drożdżówki układać w większych odstępach na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Przykryć ściereczką i odstawić na 15 minut.
Róże piec ok 20 minut w 180 stopniach.
Po wystudzeniu posypać cukrem pudrem.






niedziela, 10 grudnia 2017

Babeczki z makiem

Bardzo często podczas przygotowań do świąt zostaje trochę masy makowej. Z powodzeniem można upiec wtedy takie muffinki. Będą nie tylko cieszyły oko ale i podniebienia największych smakoszy.
Nie znam nikogo kto by nie lubił tych słodkich babeczek. 
Wam też polecam :)



Ciasto:
2 szkl mąki pszennej
2 łyżeczki proszku do pieczenia
4 łyżki domowego cukru waniliowego
1 jajko
1 szkl mleka
1/2 szkl oleju
szczypta soli

ok 300 g masy makowej z bakaliami

Lukier:
1,5 szkl cukru pudru
2 łyżki soku z cytryny

kandyzowana skórka pomarańczowa do dekoracji



Babeczki: W jednej misce wymieszać suche składniki, w drugiej mokre. Połączyć wszystko razem łyżką, niezbyt dokładnie. Łyżką nakładać ciasto do foremek silikonowych lub papilotek do 2/3 wysokości. Na środek nałożyć po 1 łyżeczce masy makowej, lekko wciskając ją w ciasto.
Piec w 180 stopniach przez ok 20-25 minut. Ostudzić, polać lukrem i posypać skórką pomarańczy.

Lukier: Cukier puder utrzeć z sokiem z cytryny i odrobiną wody.



zBLOGowani.pl

sobota, 9 grudnia 2017

Zakupy internetowe

Zapewne większość z Was nie wyobraża sobie życia bez internetu i bez zakupów online. Ale pewnie znajdą się osoby, które nie są do końca do tego przekonane. Sama do niedawna byłam sceptycznie do tego nastawiona ale przyznam, że coraz częściej robię zakupy w sieci. Jest to niewątpliwie oszczędność czasu a nawet pieniędzy. Można bowiem w kilka minut wyszukać świetne okazje cenowe i sporo zaoszczędzić nie ruszając się z domu.

Tydzień temu miałam przyjemność zrobić zakupy na stronie Tarka i Miarka.
Sporo czasu zajęło mi wybranie czegoś spośród tylu ciekawych artykułów.  Wybór bowiem mają bardzo duży. Znajdziecie tam artykuły kuchenne, dekoratorskie i upominki. A w ten weekend sklep ma masę promocji mikołajkowych więc na pewno w przystępnej cenie możecie upolować bardzo ciekawy prezent pod choinkę dla bliskiej osoby.



Ja w proponowanej cenie 100zł wybrałam drewniany chlebak, elegancki porcelanowy dzbanuszek na mleko oraz łopatkę do naleśników ;)
Z zakupów jestem bardzo zadowolona. Przesyłka dodarła do mnie już po 2 dniach. Zakupione produkty są bardzo dobrej jakości. Już od razu po otwarciu przesyłki zwróciłam uwagę na dobre zabezpieczenie produktów przed ewentualnym uszkodzeniem.




Polecam zakupy w sklepie Tarka i Miarka bo to czysta przyjemność :)

piątek, 8 grudnia 2017

Keks "ważony"

Przepis mam od koleżanki. Dzięki kolorowym kandyzowanym ananasom ciasto wygląda bardzo efektownie. Przepis bardzo łatwo zapamiętać gdyż składa się tylko z 4 składników a wszystkie ważą tyle co jajka. Z podanych proporcji wychodzi 1 keksówka ciasta.
 Polecam nie tylko na święta :)



 4 duże jajka (ok 260g)
cukier -tyle ile ważą jajka
mąka-tyle ile ważą jajka
bakalie (u mnie kandyzowane ananasy)-tyle ile ważą jajka
cukier puder do posypania 



Żółtka utrzeć z cukrem na puch. Dodać przesianą mąkę, zmiksować (zrobią się grudki ale to nic nie szkodzi). Białka ubić na sztywną pianę ze szczyptą soli, delikatnie wymieszać z ciastem. Na koniec dodać bakalie.
Keksówkę (27x8cm) wyłożyć papierem do pieczenia, wylać ciasto i piec ok 40-50 minut w 170 stopniach do tzw. suchego patyczka.
Ostudzić i posypać cukrem pudrem lub polać lukrem.


zBLOGowani.pl

czwartek, 7 grudnia 2017

Sernik makowy z konfiturą truskawkową

Serniki i truskawki kocham bezgranicznie :) Poza sezonem konfiturę truskawkową potrafię wyjadać wprost ze słoiczka. I nie ma teraz lepszej niż ta od Łowicza. Uwielbiam ją za piękny kolor.  Jej smak i zapach przywołują cudowne wspomnienia wakacji u Babci na wsi. Serniczek podany z taką pyszną konfiturą to bajka. Nie można sobie wymarzyć lepszego deseru na jesienno-zimowe popołudnie niż to przywołujące cudowny zapach skąpanych w słońcu truskawek.




Sernik:
1000 g sera z wiaderka na serniki
1 szkl cukru
5 jaj
4 łyżki mąki pszennej
1 łyżeczka ekstraktu waniliowego

300 g masy makowej
słoiczek Ekstra konfitury z truskawek Łowicz
cukier puder do posypania 



Wszystkie składniki na sernik powinny być w temperaturze pokojowej. Do misy miksera przekładamy ser, jajka, mąkę, cukier, ekstrakt waniliowy i miksujemy tylko do połączenia składników. Na dno tortownicy (26cm) kładziemy papier do pieczenia, zapinamy obręcz.
2/3 masy wylewamy do tortownicy. Resztę sera miksujemy z masą makową i łyżką kładziemy na ser. Następnie za pomocą widelca robimy fantazyjne esy-floresy. Na spód piekarnika kładziemy naczynie żaroodporne wypełnione wodą. Piekarnik nagrzewamy do 160 stopni. Wkładamy sernik i pieczemy ok 1-1,5 godziny aż środek sernika będzie sprężysty. Sernik studzimy przy uchylonych drzwiczkach piekarnika. Następnie chłodzimy w lodówce kilka godzin.
Sernik podajemy posypany cukrem pudrem i z łyżką konfitury truskawkowej.


wtorek, 5 grudnia 2017

Serniczki śniadaniowe z płatkami kakaowymi i pomarańczą w miodzie

 Siła zbóż na dzień dobry
Śniadanie to bardzo ważny posiłek, który dodaje nam energię na resztę dnia. Takie serniczki z dodatkiem kukurydzianych płatków z kakao i miodem są naprawdę wspaniałą i zdrową propozycją na rozpoczęcie dnia. Lubella Corn Flakes zawierają błonnik, witaminę B1 oraz wiele cennych składników
Córka była nimi zachwycona! Bardzo jej posmakowały takie serniczki z jej ulubionymi płatkami. Wam też polecam :)




Serniczki (6 szt.)
300 g białego sera półtłustego
jajko
5 łyżeczek mąki pszennej
1 łyżka miodu
1/2 szkl płatków Corn Flakes kakao i miód Lubella

Smażona pomarańcza:
1 duża pomarańcza
łyżka masła
2 łyżki miodu
3 goździki
szczypta cynamonu 



Smażona pomarańcza: Pomarańczę obrać i wyfiletować. W rondelku rozpuścić masło, miód, dodać goździki i cynamon. Smażyć ok 5 minut. Na koniec dodać wyfiletowane kawałki pomarańczy i smażyć jeszcze chwilę.

Serniczki: W miseczce rozgnieść widelcem na gładką masę ser, jajko, mąkę i miód. Dodać płatki kakaowe i wymieszać. Na patelni rozgrzać odrobinę oleju, łyżką nakładać okrągłe placuszki i smażyć po ok 3 minuty z każdej strony na rumiano. Odsączyć na ręczniku papierowym.
Placuszki podawać ze smażonymi pomarańczami.

#dzienzdrowegosniadania #odkryjcomozezboze #silazezboz #lubella #lubellacornflakes

niedziela, 3 grudnia 2017

Kasza z bekonem i pieczarkami

Jakiś czas temu dostałam od Cenos paczkę z kaszami półekspandowanymi. Są to nowe produkty, które nie wymagają gotowania. Na pierwszy ogień poszła kasza żytnia. Przygotowałam ją jako potrawkę z pieczarkami i bekonem, która może stanowić samodzielne danie lub dodatek do mięs.
Polecam ją z całego serca gdyż w kilka chwil możecie przygotować pyszny, zdrowy i wartościowy posiłek. 
 



150 g kaszy żytniej półekspandowanej Cenos
300 g pieczarek
150 g bekonu parzonego
łyżka oleju
średnia cebula
2 ząbki czosnku
sól
pieprz
łyżka naturalnej suszonej jarzynki
2 łyżki posiekanej natki pietruszki




Kaszę przesypać do garnka, dodać suszoną jarzynkę. Zalać wrzątkiem na 2 cm powyżej poziomu kaszy, wymieszać, przykryć i odstawić na 15 minut.
Na łyżce oleju przesmażyć pokrojony w kostkę bekon, cebulkę i czosnek. Dodać pokrojone w plasterki pieczarki, doprawić do smaku solą i pieprzem, smażyć ok 10-15 minut. Kaszę odcedzić z nadmiaru wody, przesypać do pieczarek, dodać natkę pietruszki i chwilę razem smażyć.


sobota, 2 grudnia 2017

Chrupanka miodowo-kukurydziana

Batoniki na śniadanie? Jak najbardziej jestem na tak! 
Razem z  córką uwielbiamy śniadania na słodko. Płatki kukurydziane Lubella zawierają naturalne składniki dlatego podając je na śniadanie wiem, że jemy wartościowy posiłek. Batoniki poza płatkami kukurydzianymi zawierają same zdrowe składniki. Taki batonik dodaje nam moc i energię do pracy i nauki na resztę dnia. A do tego jest ciekawym urozmaiceniem codziennego śniadaniowego menu.
Polecam :)




ok 4 szkl płatków Lubella Corn Flakes klasyczne
1/2 szkl posiekanych orzechów włoskich
125 g masła
2/3 szkl miodu
3 łyżki kakao
3 łyżki wiórków kokosowych
2 łyżki jagód goi



Na suchej patelni lekko podprażyć orzechy i wiórki kokosowe.
W garnku rozpuścić masło, miód i kakao. Do rozpuszczonych składników dodać orzechy, jagody goi i mieszając dosypać tyle płatków  (ok 4 szkl) aby wszystkie składniki dokładnie się posklejały. Następnie wysypać je na średniej wielkości blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia, wyrównać i dobrze uklepać. Schłodzić w lodówce przez ok 2-3 godziny i pokroić na batoniki.

 #dzienzdrowegosniadania #odkryjcomozezboze #silazezboz #lubella #lubellacornflakes

piątek, 1 grudnia 2017

Piernikowe serca


Polecam je z całego serca bo nie tylko są przepyszne ale nie twardnieją i co najważniejsze, upieczone nieco wcześniej, wprowadzają nas powoli w świąteczny nastrój.
Przygotowując pierniczki należy pamiętać aby nie przekroczyć czasu pieczenia gdyż zrobią się twarde i będą gorzkawe. Zanim nagrzejecie piekarnik watro wyciąć ze trzy blaszki ciasteczek gdyż pieką się bardzo szybko ;)

Moje pierniczki już gotowe, czekają w puszce na górnej szafce aby za szybko nie znikały w niewyjaśnionych okolicznościach ;)) na lukrowanie przez moją Oliwkę :)))




Ciasto:
550 g mąki pszennej
125 g masła
80 g cukru 
300 g miodu
1 jajko
2 łyżeczki sody
2 łyżeczki kakao
30 g przyprawy do piernika




Masło, miód, cukier, przyprawę i kakao przełożyć do garnuszka i podgrzewać do czasu aż składniki się rozpuszczą i połączą. Ostudzić. Do dużej miski przesiać mąkę z sodą, dodać jajko i pozostałe płynne składniki, zagnieść ciasto. Ciasto zawinąć w folię i przełożyć do lodówki na 2 godziny.
Po tym czasie podzielić na kilka części i każdą rozwałkowywać na placek grubości ok 2-3 mm podsypując delikatnie mąką. Wykrojone ciasteczka układać na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Pierniczki pieczemy krótko, ok. 5-6 minut w 180 stopniach. Wyciągamy i studzimy na kratce. Pamiętajcie, że gorące pierniczki się odkształcają więc nie warto ich rzucać byle jak. Niech stygną na czymś płaskim.
Ostudzone pierniczki przełożyć do szczelnego pojemnika.
Można polukrować lub posmarować rozpuszczoną czekoladą.



zBLOGowani.pl