Strony

środa, 31 sierpnia 2016

Paluchy drożdżowe z salami i serem

Wspaniała i pyszna przekąska dla małych i dużych smakoszy pizzy. Paluchy są lekko chrupiące z wierzchu i mięciutkie w środku. Doskonale nadają się zarówno na kolację jak i na przekąskę na wycieczkę. Doskonałe na ciepło i zimno. Koniecznie wypróbujcie :)





Ciasto drożdżowe:
3 szkl mąki pszennej
op. drożdży instant
płaska łyżeczka cukru i soli
jajko
2 łyżki oliwy z oliwek
1 szkl ciepłego mleka

Nadzienie:
6 plastrów żółtego sera
9 plastrów kiełbasy salami
oregano
3-4 łyżki sosu pomidorowego

3 łyżki mleka do posmarowania




Ciasto: Do dużej miski wsypać wszystkie suche składniki, wymieszać. Wlać ciepłe mleko, jajko i oliwę, wymieszać i wyrobić gładkie i elastyczne ciasto. W razie potrzeby można delikatnie podsypać mąką. Ciasto przykryć ściereczką i odstawić na ok 45 minut w ciepłe miejsce do wyrośnięcia.

Po wyrośnięciu jeszcze raz zagnieść i rozwałkować na duży prostokąt. Posmarować sosem i na jednej połówce ciasta ułożyć plasterki sera i salami. Posypać oregano, przykryć pustą częścią ciasta.
Ciasto pociąć na długie i cienkie pasy, skręcić i ułożyć na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia.
Paluchy posmarować mlekiem, posypać oregano.
Piec ok 20 minut w 180 stopniach.





wtorek, 30 sierpnia 2016

Wyniki konkursu "Polskie Jabłka"

Kochani bardzo Wam dziękuję za wspólną zabawę. Wasze przepisy, w których wykorzystujecie jabłka są naprawdę świetne! Wszystkie zasługują na uznanie. Jedne tradycyjne, inne bardzo pomysłowe i na pewno wszystkie pyszne!
Dlatego bardzo ciężko było mi wybrać tylko 3 osoby, do których trafi książka  
Wydawnictwa REA - SJ "Polskie Jabłka". 

  



Po długim namyśle zdecydowałam, że nagrody trafiają do:

1. Sylwii Drożdż za jej "Kajmakowe muffinki z jabłkami" - świetny pomysł na pyszne i słodkie małe co nieco :)



2. Mirki Wawrzyniak za "Tartę serowo-jabłkową" - patrząc na zdjęcie tarty poczułam prawie ten cudowny cynamonowy smak :)



3. Joanny Tokarz za "Sałatkę jarzynową" - tradycyjnie i co ważne wytrawnie :)




Mam nadzieję, że w książce "Polskie jabłka" znajdziecie mnóstwo ciekawostek na temat tych bardzo popularnych w naszym kraju owoców i  ciekawych inspiracji do dalszego twórczego kucharzenia.

Osoby nagrodzone proszę aby do piątku 2 września przesłały mi wszystkie swoje dane osobowe tj. imię, nazwisko, dokładny adres na terenie Polski, nr telefonu. Ja przekażę je Wydawnictwu aby jak najszybciej mogło przesłać Wam wygrane książki.

Jeszcze raz dziękuję za wspólną zabawę :) 

 

niedziela, 28 sierpnia 2016

Oszukany sernik ze śliwkami

Doskonałe połączenie delikatnej śmietankowej pianki, soczystych śliwek i chrupiącego kakaowego ciasta. Ciasto naprawdę warte wypróbowania. Polecam :)





Ciasto kakaowe:
2,5 szkl maki pszennej
1 i 1/3 szkl cukru
2 op. budyniu czekoladowego
2 łyżeczki proszku do pieczenia
szczypta soli
200 g margaryny
5 żółtek
2 łyżki śmietany 18%

Masa śmietankowa:
5 białek
1,5 szkl cukru
500 ml śmietany 18%
1 budyń śmietankowy
2/3 szkl kaszki manny

500 g śliwek
cukier puder do posypania ciasta




Ciasto: wszystkie składniki posiekać i zagnieść na gładkie ciasto. 2/3 ciasta wylepić foremkę wyścieloną papierem do pieczenia, nakłuć widelcem i odstwaić do lodówki. Resztę ciasta zawinąć w folię i wstawić do zamrażalnika.

Masa: Białka ubić ze szczyptą soli na sztywną pianę, pod koniec dodając cukier. Pianę wymieszać łyżką ze śmietaną a następnie z pozostałymi suchymi składnikami. Masę wylać na schłodzony kakaowy spód.
Śliwki umyć, osuszyć i przekroić na pół. Usunąć pestki i ułożyć ciasno na cieście.
Zmrożone ciasto zetrzeć na tarce bezpośrednio na śliwki.

Ciasto piec ok 1 godzinę w 180 stopniach. Ostudzić i posypać cukrem pudrem.

sobota, 27 sierpnia 2016

Torcik "jabłkowy przysmak"

Torcik ten robiłam już dawno temu wg przepisu Ewy Wachowicz . Tym razem troszkę go zmieniłam, zamiast żelatyny użyłam galaretki cytrynowej i dodałam ciut mniej cynamonu. Dzięki temu deser delikatnie pachnie cynamonem i orzeźwiającą cytryną. Jest doskonały, rozpływa się w ustach, idealny z filiżanką kawy.
Polecam :)





1,5 kg jabłek
1/2 szkl wody
1/2 szkl cukru
2 galaretki cytrynowe
1 łyżeczka cynamonu
200g okrągłych biszkoptów

Dekoracja:
200ml śmietany kremówki
łyżka cukru pudru
śmietan-fix
kilka kostek czekolady




Jabłka obrać i pokroić w kostkę, wrzucić do garnka i zalać wodą. Dodać cukier, wymieszać. Gotować na małym ogniu do czasu aż jabłka zmiękną i zaczną się rozpadać. Do masy dodać cynamon i jeszcze chwilę zamieszać. Zdjąć z ognia i do gorącej masy wsypać galaretkę, dobrze wymieszać. Lekko przestudzić. Na dno tortownicy (śr.24cm) ułożyć warstwę biszkoptów, zalać połową jabłek. Na to ułożyć kolejną warstwę biszkoptów i zalać resztą masy z jabłek, wyrównać i zostawić w chłodnym miejscu do stężenia.

Śmietanę ubijamy na sztywno z cukrem pudrem i śmietan-fixem.

Gotowy deser ozdabiamy bitą śmietaną i startą czekoladą. Chłodzimy w lodówce.


środa, 24 sierpnia 2016

Proziaki

To ulubione placuszki mojego dzieciństwa. Pamiętam, że moja Babcia często piekła je w dużych ilościach na blasze starego pieca. My jako dzieci podbiegaliśmy i chwytaliśmy co bardziej wypieczone, takie gorące że aż parzyły ;) 
Sama teraz piekę te placuszki na suchej patelni i smakują wyśmienicie z masełkiem, białym serem, miodem lub konfiturą... albo równie dobrze bez żadnych dodatków ;)




1 szkl kefiru
jajko
1/2 łyżeczki soli
1 łyżeczka cukru
1 łyżeczka sody
ok 500 g mąki pszennej




Do większej miski przelać kefir, dodać jajko, sól, sodę i cukier. Rozbełtać. Cały czas mieszając dodawać tyle mąki aby wyrobić gładkie i elastyczne ciasto. Rozwałkować na grubość ok 1-1,5 cm i dużą szklanką wykrawać krążki. Proziaki piec na suchej patelni na niewielkim ogniu ok. 4 minuty z każdej strony.

poniedziałek, 22 sierpnia 2016

Sos pomidorowy na zimę

Sos lub koncentrat- jak kto woli. W każdym razie warto mieć w zapasie chociaż kilka słoiczków cudownie pachnących latem, nagrzanych gorącym słońcem, rumianych pomidorków :)
Sos doskonale nadaje się np. do pizzy, zup, dań mięsnych. Podgrzany i wymieszany z makaronem będzie doskonałym szybkim daniem  dla zabieganych.
Polecam, naprawdę warto poświęcić chwilę na jego przygotowanie.






3,5 kg pomidorów lima
1 łyżka soli
1 łyżka cukru
3-4 ząbki czosnku
1 łyżeczka kolorowego pieprzu w ziarenkach
1 łyżeczka ziaren ziela angielskiego
po 1 łyżeczce suszonego tymianku, bazylii, oregano 
4 łyżki oliwy z oliwek




Pomidory umyć, usunąć twarde części (skórki zostawiamy) i dokładnie zmiksować na mus. Przelewamy do dużego garnka z grubym dnem, dodajemy, cukier i sól i gotujemy ok 1 godzinę pod przykryciem. Ziarna pieprzu i ziela angielskiego utłuc w moździerzu, wymieszać z pozostałymi ziołami i rozgniecionymi ząbkami czosnku i dodać do sosu. Zdjąć pokrywkę i tak długo gotować na małym ogniu, często mieszając, aż zmniejszy swoją objętość prawie o połowę. Pod koniec dodajemy oliwę, mieszamy i gorące przekładamy do wyparzonych i suchych słoiczków. Od razu zakręcamy i odstawiamy do góry dnem. Gdy ostygną odstawiamy w suche i chłodne miejsce.

Z tego przepisu otrzymałam 7 niedużych słoiczków.

niedziela, 21 sierpnia 2016

Rolada Szwarcwaldzka

Przygotowałam ją zamiast tortu do imieninowej kawy. Jest niesamowicie delikatna i wręcz rozpływa się w ustach. Lekka słodycz śmietanki doskonale współgra z kwaskowatymi wiśniami. 
Roladę przygotowałam wg własnego pomysłu. Zamiast konfitury czy dżemu wiśniowego możecie użyć wiśni z kompotu a biszkopt nasączyć wiśniówką. Ja pominęłam alkohol ze względu na dzieci, które będą ją jadły. 
Jeśli nie chcecie piec rolady możecie upiec z poniższego przepisu biszkopt w tortownicy o śr. 21cm.






Biszkopt:
4 jajka
1/2 szkl cukru
4 łyżki mąki pszennej
3 łyżki mąki ziemniaczanej
3 łyżki kakao
1 łyżeczka proszku

Krem:
700 ml kremówki
3-4 łyżki cukru pudru
3 śmietn-fixy

Dodatkowo:
słoiczek konfitury wiśniowej
3 kostki mlecznej czekolady
wiśnie do dekoracji (z konfitury, kompotu lub kandyzowane)

ew. likier wiśniowy do skropienia biszkoptu





Biszkopt: Białka ubić na sztywno ze szczyptą soli, pod koniec dodać cukier. Ubijać aż piana będzie lśniąca i szklista. Nadal ubijając dodawać po jednym żółtku. Mąki, kakao i proszek do pieczenia przesiać i delikatnie wymieszać z masą jajeczną. Dużą formę piekarnikową wyłożyć papierem do pieczenia, wylać biszkopt. Piec ok 10 minut w 180 stopniach. Na blacie rozłożyć czystą ściereczkę, wyłożyć na nią biszkopt i jeszcze gorący zwinąć wraz ze ściereczką w roladę wzdłuż dłuższego boku. Odstawić do ostygnięcia.

Krem: Śmietankę ubić na sztywną pianę, pod koniec dodając cukier puder i śmietan-fixy.

Roladę delikatnie rozwinąć, usunąć ściereczkę. Posmarować konfiturą wiśniową a następnie kremówką, zostawiając ok 3 cm nieposmarowany brzeg (1/3 kremówki zostawić do dekoracji). Po zwinięciu rolady posmarować ją pozostałą kremówką (2 łyżki zostawić na dekorację) i posypać starta na tarce czekoladą. Udekorować rozetkami z bitej śmietany i kilkoma wisienkami.
Wstawić do lodówki do stężenia.


sobota, 20 sierpnia 2016

Pierogi ze śliwkami

Rozpoczął się sezon na śliwki więc obowiązkowo na obiad musiały być pierogi :) Nie wiem jak Wy ale my bardzo je lubimy. Nawet moja córka, która nie przepada za śliwkami zajada te pierogi ze smakiem ;)





Ciasto:
2,5 szkl mąki pszennej + do podsypywania
2 łyżki oleju
jajko (można pominąć)
ok 1 szkl gorącej wody

Nadzienie:
ok 400g śliwek
domowy cukier waniliowy

Dodatkowo:
kilka łyżek gęstej śmietany
cynamon+ cukier waniliowy do posypania




Mąkę przesiać do miski, wbić jajko, wlać olej i zamieszać. Wlać tyle wody aby wyrobić gładkie i elastyczne ciasto. Ciasto przykryć i odstawić na kilkanaście minut aby odpoczęło.
Śliwki umyć, osuszyć i pozbawić pestek. Pokroić na połówki.
Ciasto cienko rozwałkować i pokroić w kwadraty (łatwiej będzie zlepiać pierogi z większymi kawałkami śliwek). Nakładać połówkę śliwki, posypać odrobiną cukru i zlepiać pierogi.
Pierogi gotować ok 3 minuty w lekko osolonej wodzie.

Podawać polane śmietaną i posypane cukrem i cynamonem.


czwartek, 18 sierpnia 2016

Sałatka z kapusty i marchwii na zimę

Uwielbiam tą sałatkę, zwłaszcza w połączeniu z ziemniaczkami i mielonym lub schabowym ;) ale równie dobrze smakuje mi na kolację z chrupiącą bagietką :)




2 kg białej kapusty
2 kg marchewki
1 kg czerwonej papryki
1 kg cebuli

Zalewa:
2 szkl octu
1 szkl oleju
1 szkl cukru
2 łyżki soli do przetworów
1 łyżeczka pieprzu mielonego




Warzywa umyć, obrać a paprykę pozbawić nasion. Kapustę poszatkować, cebulę i paprykę pokroić w cienkie paseczki a marchew zetrzeć na tarce o dużych oczkach. Wymieszać.

Składniki zalewy zagotować i gorącą zalać warzywa. Odstawić na noc.

Na drugi dzień warzywa jeszcze raz wymieszać i nałożyć do słoików. zakręcić i pasteryzować ok 15 minut. Po całkowitym ostygnięciu przechowywać w suchym i chłodnym miejscu.

Z podanych proporcji wyszło mi 4 słoiki 720 ml i 4 słoiki 1 l.

środa, 17 sierpnia 2016

Lemoniada cytrusowa

Co prawda koniec lata zbliża się wielkimi krokami ale przed nami niejeden ciepły dzień więc myślę, że ta propozycja się jeszcze przyda ;)




2 limonki
2 cytryny
spora garść liści świeżej melisy
łyżka miodu do smaku
1,5l wody mineralnej zwykłej lub gazowanej
duża ilość kostek lodu



Z jednej limonki i cytryny wycisnąć sok, pozostałe pokroić w półplasterki. Sok i wodę wymieszać z miodem, przelać do dzbanka. Dodać plasterki owoców, kostki lodu i liście melisy.

wtorek, 16 sierpnia 2016

Recenzja książki "Polskie jabłka" i konkurs

Niedawno otrzymałam od Wydawnictwa REA-SJ książkę "Polskie jabłka" autorstwa Joanny Tołłoczko. Bardzo mnie to ucieszyło gdyż jabłka są jednym z moich ulubionych owoców i na blogu znajdziecie z nimi sporo przepisów. Teraz, dzięki tej książce, będę miała okazję wypróbować więcej dań z jabłkami.





Książka jest pięknie wydana, ma mnóstwo apetycznych zdjęć potraw z różnymi odmianami jabłek. W środku znajdziecie ponad 150 przepisów na rozmaite dania z tymi pysznymi owocami. Są to między innymi:

- napoje (soki, smoothie, cydr)
- sałatki i surówki
- zupy (chłodniki i te na ciepło)
- potrawy bezmięsne (śniadania, zapiekanki)
- potrawy z mięsem (wieprzowina, drób, ryby)
- sosy, dipy, musy
- ciasta (drożdżowe, kruche, ucierane)
- desery (puddingi, musy, jabłka pieczone, lody)
- przetwory (dżemy, kompoty, marmolady z nietypowymi dodatkami)
oraz dział poświęcony popularnym odmianom jabłek






Autorka w książce opisuje ponad 20 odmian jabłek. Dowiemy się tu nie tylko jak je przechowywać i w jakich daniach najlepiej smakują ale również jak pielęgnować te odmiany jabłoni jeśli zdecydujemy się je zasadzić w ogrodzie.

Na końcu znajduje się alfabetyczny spis potraw co jest dodatkowym atutem gdyż dzięki niemu szybciej znajdziemy interesujący nas przepis.

Książka jest naprawdę godna polecenia. Nawet jeśli wydaje nam się, że sporo wiemy o jabłkach, ich odmianach i o tym do jakich dań warto je dodać to mimo wszystko warto mieć ją w swojej biblioteczce. Na pewno znajdziecie w niej sporo ciekawych przepisów i informacji. Przyda się zwłaszcza teraz gdy sezon na te pyszne owoce się zaczyna.




A żeby nie zostawić Was z niczym razem z Wydawnictwem REA-SJ mam dla Was mały KONKURS w którym do wygrania są 3 takie książki :)

Wystarczy przysłać mi na adres mailowy joanna1m@wp.pl przepis na dowolne danie z użyciem jabłek wraz ze zdjęciem potrawy. Na zdjęciu powinna znaleźć się karteczka z napisem "Polskie Jabłka". Wybiorę 3 najciekawsze przepisy.


Wysyłka nagród TYLKO na terenie Polski.

Konkurs trwa od 16 do 29 sierpnia 2016r.

Jedna osoba może wygrać tylko jeden egzemplarz książki "Polskie jabłka".

Wyniki konkursu podam 30 sierpnia.

Każda osoba biorąca udział w konkursie wyraża zgodę na opublikowanie swojego imienia, nazwiska, przepisu i zdjęcia na blogu i fanpage "Smakołyków Asi".

Miło mi będzie jeśli polubicie fb "Smakołyki Asi" oraz Wydawnictwa REA_SJ.

Powodzenia :))





poniedziałek, 15 sierpnia 2016

Makaronowe muszle z kurkami i kurczakiem

Pyszne zarówno na obiad, na kolację lub jako przystawka na miłe spotkanie z przyjaciółmi.





300 g makaronu muszle

Farsz:
100 g kurek
1 pierś z kurczaka
1/2 cebulki
100 g startego sera żółtego
2 łyżki siekanej natki pietruszki
sól
pieprz
szczypta tymianku
olej i masło do smażenia




Pierś z kurczaka umyć, osuszyć i pokroić w małe kawałki. Oprószyć solą i pieprzem i usmażyć na niewielkiej ilości oleju.
Kurki dokładnie oczyścić, pokroić i usmażyć wraz z cebulką na łyżce masła. Pod koniec przyprawić do smaku.
Kurczaka, kurki, starty żółty ser i natkę pietruszki wymieszać.
Makaron ugotować al dente w osolonej wodzie.
Muszle napełniać farszem, ułożyć na półmisku i podgrzać ok 1 minutę w mikrofali. Można oprószyć świeżo zmielonym kolorowym pieprzem.
Podawać ciepłe, choć na zimno też dobrze smakują ;)


niedziela, 7 sierpnia 2016

Melonowe deserki

Przepyszny, lekki i orzeźwiający deserek na letnie upały. Polecam :)




400 ml jogurtu greckiego
150 g serka homogenizowanego naturalnego
melon miodowy
3 łyżki żelatyny
ok 2 łyżki miodu
limonka
melisa




2/3 melona obrać, usunąć nasiona i pokroić na mniejsze kawałki. Przełożyć do blendera. Dodać jogurt i miód i zmiksować na gładki koktajl. Pozostałą część melona owinąć w folię zostawić do dekoracji.
Żelatynę wymieszać z 100 ml zimnej wody, ostawić do napęcznienia. Po kilku minutach podgrzewać na małym ogniu, cały czas mieszając, do rozpuszczenia.
Koktajl melonowy, serek i łyżkę soku z limonki przełożyć do miski, całość miksować do połączenia składników, cienką strużką dolewając letnią żelatynę. Masę odstawić do lodówki. Tężejącą napełniać szklaneczki lub pucharki. Udekorować kuleczkami z pozostałego melona, plasterkami limonki i melisą.


sobota, 6 sierpnia 2016

Quesadilla z kurkami i kurczakiem

Quesadilla to danie kuchni meksykańskiej. Zwykle tortilla zapiekana jest z serem ale można dodawać do niej swoje ulubione składniki jak kurczaka, pomidory, grzybki itp... Serwowana jest na śniadanie, obiad lub jako przekąska.
Ja do swojej wrzuciłam oprócz sera mojego ulubionego kurczaka i kurki. Wyszła przepyszna :)





4 tortille
200 g startego żółtego sera
1 pojedyncza pierś z kurczaka
200 g kurek
sól
pieprz
szczypta tymianku
szczypta papryki słodkiej
szczypta czosnku granulowanego
odrobina oleju i łyżka masła do smażenia




Mięso umyć, osuszyć i pokroić w małą kostkę. Oprószyć przyprawami i usmażyć na 1-2 łyżkach oleju. Kurki dokładnie oczyścić, większe pokroić i usmażyć na maśle. Pod koniec delikatnie oprószyć solą i pieprzem.
Nagrzać elektrycznego grilla (można też użyć dużej patelni i podgrzewać quesadillę bez użycia tłuszczu), ułożyć placek tortilli, posypać serem, kurczakiem i kurkami (kilka zostawić do dekoracji), znów serem i przykryć drugim plackiem. Grillować po kilka minut z obu stron do lekkiego przyrumienienia i stopienia się sera.


poniedziałek, 1 sierpnia 2016

Dżem wiśniowy z rumem

Robi się go dosyć szybko i nie wymaga dodatkowej pasteryzacji. Nie jest za słodki a w zimie będzie w sam raz do naleśników, ciast i gofrów :)





1,5 kg wiśni
1/2 kg cukru żelującego na 1,5 kg owoców
1 kieliszek rumu



Wiśnie umyć, wydrylować i wraz z sokiem przełożyć do większego garnka. Wymieszać z cukrem żelującym, gotować ok 3 minuty od momentu zawrzenia, często mieszając. Wlać rum i zmniejszyć ogień do minimum. Wiśnie nakładać do wyparzonych słoiczków, od razu zakręcać i stawiać do góry dnem. Zostawić do wystygnięcia. Przechowywać w chłodnym i suchym miejscu.