Strony

piątek, 26 lutego 2021

Ciasto Aniołek

 Wspaniałe połączenie kruchego ciasta i budyniu waniliowego. Ciasto najlepiej smakuje po 2-3 dniach, gdy placki nawilgną od masy. Wierzch można posypać wedle uznania płatkami migdałowymi, kokosem lub wiórkami białej czekolady. Polecam to ciasto nie tylko na co dzień ale również na wyjątkowe okazje.




Ciasto:

500g mąki pszennej

200g śmietany 18%

2 jajka

125g masła

1/2 szkl cukru

1/2 łyżeczki sody

kilka kropel ekstraktu waniliowego


Krem:

800ml mleka

250g masła

250ml śmietany 18%

3 jajka

kilka kropel ekstraktu waniliowego

3 łyżki mąki ziemniaczanej

1 łyżka mąki pszennej

1/2 szkl cukru


płatki migdałowe i wiórki kokosowe do posypania




Ciasto: Wszystkie składniki posiekać i zagnieść gładkie ciasto. Podzielić na 4 równe części i upiec placki wielkości blaszki 20x30cm. Placki piec ok 10 minut w 180 stopniach. Ostudzić.


Krem: Mleko, cukier i masło rozpuścić. Pozostałe składniki dokładnie rozbełtać i wlać do gotującego się mleka. Wymieszać i podgrzewać aż masa będzie gęsta jak budyń.


Placki przekładać ciepłą masą. Wierzch posypać płatkami migdałów i wiórkami kokosowymi. Schłodzić kilkanaście godzin w lodówce.



niedziela, 21 lutego 2021

Tort mleczno-porzeczkowy

W styczniu moja córka Oliwka skończyła 12 lat :) z tej okazji zażyczyła sobie tort z masą z mleka w proszku. Tak więc powstał tort Milky Way, ale żeby nie był taki mdły, blaty biszkoptu przełożyłam dżemem z czarnej porzeczki. Połączenie smaków okazało się strzałem w dziesiątkę. I wbrew pozorom nie jest to wcale trudny tort. Każdy sobie z nim poradzi ;)

Wszystkim zaproszonym gościom tort smakował. Córka też była bardzo zadowolona z takiej słodkiej niespodzianki :)



Biszkopt kakaowy:

7 jajek

1 szkl cukru

1 szkl mąki pszennej

1/4 szkl mąki ziemniaczanej

1/3 szkl gorzkiego kakao


Masa mleczna:

1 szkl mleka

2/3 szkl cukru

kilka kropel ekstraktu waniliowego

2 szkl mleka w proszku

300 g miękkiego masła

słoik dżemu z czarnej porzeczki

słodka herbata do nasączenia biszkoptu


Dekoracja:

1/2 tabliczki mlecznej czekolady

łyżka oleju

makaroniki, ciasteczka, bezy itp.



Biszkopt: Białka ubić ze szczyptą soli na sztywno. Dodawać partiami cukier i ucierać aż masa będzie szklista i lśniąca. Nadal ucierając dodawać po jednym żółtku. Mąki przesiać z kakao i delikatnie, łyżką, wymieszać z masą jajeczną. Dno tortownicy (26cm) wyłożyć papierem do pieczenia, wlać biszkopt. Ciasto piec ok 30-40 minut w temperaturze 180 stopni. Ostudzić i przekroić na 3 krążki.

Masa: Mleko zagotować z cukrem i ekstraktem waniliowym, ostudzić. Miękkie masło utrzeć na puch. Nadal miksując dodawać po trochę mleka w proszku i mleka z cukrem.

Blaty biszkoptu nasączyć herbatą. Pierwsze dwa posmarować dżemem z czarnej porzeczki i przełożyć masą. Ostatni biszkopt posmarować tylko masą, wyrównać górę i brzegi. Wstawić do lodówki do schłodzenia.

Czekoladę rozpuścić z olejem w mikrofali lub kąpieli wodnej. Polać brzegi tortu tak aby czekolada spływała. Tort udekorować dowolnymi pralinami, ciasteczkami, bezami i makaronikami.


środa, 17 lutego 2021

Surówka z czerwonej kapusty

 Oj jak ja dawno nie robiłam takiej surówki! A przecież to samo zdrowie. Doskonale pasuje do wszelkich mięs. Nawet jako sałatka do pracy świetnie się sprawdzi ;) 




1/2 główki czerwonej kapusty

mała cebula

marchew

kwaśne jabłko

łyżka soku z cytryny

sól, świeżo zmielony pieprz

łyżeczka cukru lub miodu

zielenina do posypania


Kapustę drobno poszatkować. Marchew i jabłko obrać i zetrzeć na tarce o dużych oczkach. Cebulę drobno posiekać. Wszystkie składniki przełożyć do miski i doprawić do smaku. Odstawić w chłodne miejsce na godzinę aby smaki się przegryzły.

Podawać posypaną zieleniną, u mnie rzeżucha. 


czwartek, 11 lutego 2021

Oponki z mascarpone

Tradycja nakazuje aby w Tłusty Czwartek nasmażyć górę smakołyków.  Najbardziej popularne są pączki, oponki i chrust. W tym roku wybór padł na oponki bo pączki i chrust były już tydzień temu ;)

Oponki z tego przepisu są naprawdę pyszne. Mają lekko chrupiącą skórkę i bardzo delikatny środek. Nigdy nie jadłam lepszych :)

Z podanych proporcji wychodzi około 40 oponek.

Gwarantuję, że na jednym nie poprzestaniecie :)




500 g mascarpone w temp. pokojowej

550 g mąki pszennej + do podsypywania

6 jajek w temp. pokojowej

2 łyżeczki proszku do pieczenia

kilka kropel ekstraktu waniliowego

łyżka cukru

łyżka spirytusu lub wódki


olej do głębokiego smażenia

cukier puder do obtoczenia



Wszystkie składniki przełożyć do miski i wymieszać drewnianą łyżką. Ciasto będzie dosyć klejące dlatego warto podzielić je na 4 części, każdą przekładać na obficie posypaną mąką stolnicę. Oprószyć mąką i rozwałkować na grubość ok 1 cm. Szeroką szklanką wykrawać krążki, w środku wycinać kółeczka kieliszkiem. Oponki delikatnie kłaść (wcześniej delikatnie strząsając nadmiar mąki) na rozgrzany olej. Smażyć z obu stron na złoty kolor. Po usmażeniu odsączyć z nadmiaru tłuszczu na ręczniku papierowym. 

Gotowe oponki obtoczyć w cukrze pudrze.


środa, 10 lutego 2021

Mix do czekolady na gorąco

 Fantastyczna sprawa dla wielbicieli czekolady! Wystarczy wymieszać kilka składników aby móc przygotować sobie pyszniutką, rozgrzewającą czekoladę kiedy tylko przyjdzie nam na nią ochota :) Czekolada jest słodka, z lekkim posmakiem mleka w proszku. Razem z córką pokochałyśmy ją od pierwszego kubeczka ;) Warto zaopatrzyć się w taką mieszankę, gdyż świetnie rozgrzewa po spacerze na mrozie. A zima nas jeszcze nie opuszcza ;)

Czekoladę można podać z piankami marshmallow lub bitą śmietaną.




1 szkl cukru

1 szkl gorzkiego kakao

1/2 szkl mleka w proszku

15 dag gorzkiej czekolady

1/2 łyżeczki soli


Czekoladę zetrzeć na tarce na małych oczkach. Wymieszać z pozostałymi składnikami. Przechowywać w szczelnym pojemniczku, w suchym i chłodnym miejscu.

Wystarczy 2 łyżeczki mieszanki zalać szklanką gorącego mleka aby otrzymać pyszny, słodki napój :)


wtorek, 9 lutego 2021

Zakręcone pączki waniliowe

 Te urocze pączusie wbrew pozorom są bardzo łatwe i szybkie do przygotowania. Jedynie czas oczekiwania na podrośnięcie ciasta wydłuża cały proces. Pączki po usmażeniu mają chrupiącą skórkę i mięciutki środek. Można je posypać cukrem pudrem lub polać lukrem. Nasze rozeszły się bardzo szybko, tak nam smakowały :)




400g mąki

8g drożdży instant

1/2 łyżeczki soli

1 łyżeczka cukru

jajko

łyżka octu lub spirytusu

kilka kropel ekstraktu waniliowego

200g mleka

40g masła




Mleko i masło podgrzać do rozpuszczenia. Do dużej miski przesiać mąkę, dodać pozostałe składniki i ciepłe (nie gorące!) mleko. Zagnieść gładkie i elastyczne ciasto. Ciasto przykryć ściereczką i odstawić na godzinę w ciepłe miejsce do wyrośnięcia. Po tym czasie jeszcze raz zagnieść i podzielić na 12 części. Z każdej formować długi na ok 40 cm wałeczek. Wałeczek złożyć na pół i skręcić jak obwarzanka, zlepiając dokładnie końce. Pączki odstawić w ciepłe miejsce na ok 15 minut. Smażyć na rozgrzanym oleju po kilka minut z każdej strony.

Paczki po usmażeniu odsączyć na ręczniku papierowym i posypać cukrem pudrem.


sobota, 6 lutego 2021

Tort malinowy na Rocznicę Ślubu

Tort upiekłam na 40 Rocznicę Ślubu moich Rodziców. Wybrałam tradycyjne masy maślano-budyniowe gdyż wiem, że właśnie takie najbardziej im smakują. Te masy doskonale też zniosły lipcowe upały bo właśnie wtedy odbywała się uroczystość ;)
Tort udekorowałam żywymi różami, dzięki czemu pięknie się prezentował. Powiem nieskromnie, że pytano nas, w której cukierni zamówiony był tort bo wszystkim bardzo się podobał i smakował.



Biszkopt:
5 jajek
3/4 szkl cukru
3/4 szkl mąki pszennej
3/4 szkl mąki ziemniaczanej
2 łyżeczki proszku do pieczenia

Masa:
3 budynie waniliowe
2 galaretki malinowe
2 łyżki cukru pudru
300 g miękkiego masła

Masa budyniowa:
budyń waniliowy
1/2l mleka
kostka miękkiego masła
2 łyżki cukru pudru

słoik dobrej konfitury z malin

 
 
 Biszkopt (najlepiej upiec go dzień wcześniej): Ubić pianę z białek ze szczyptą soli. Dodawać stopniowo cukry i nadal ubijać na sztywną pianę. Następnie, cały czas ubijając dodawać po jednym żółtku. Mąkę przesiać z proszkiem do pieczenia i mieszając łyżką połączyć z masą jajeczną. Tortownicę (21cm) posmarować tłuszczem i posypać mąką, wylać ciasto i piec ok 30 minut w temperaturze 180 stopni (sprawdzić patyczkiem przed wyjęciem czy się upiekł). Ostudzić i podzielić na 3 krążki.

Masa malinowa: Zagotować 1 litr wody. Budynie wymieszać w szklance zimnej wody. Ugotować na wrzątku gęsty budyń. Dodać galaretki i mieszać do czasu aż się rozpuszczą. Ostudzić. Miękkie masło utrzeć na puch z cukrem pudrem. Cały czas ubijając dodawać po łyżce budyniu malinowego.

Masa budyniowa: Budyń ugotować wg przepisu na opakowaniu. Ostudzić. Miękkie masło utrzeć z cukrem pudrem, dodając po łyżce zimny budyń.

Krążki biszkopta posmarować konfiturą. Przełożyć różową masą, zaciskając obręczą do tortów aby masa nie wypłynęła. Wstawić do lodówki na ok 2 godziny aby masa zastygła. Delikatnie zdjąć obręcz i cały tort posmarować jasną masą budyniową. Część masy przełożyć do rękawa cukierniczego i dowolnie udekorować. 
Ja swój tort udekorowałam jeszcze rozpuszczoną czekoladą i różami.
 
Smak tortu można zmienić dodając inną konfiturę i galaretkę. 




piątek, 5 lutego 2021

Faworki na serku homogenizowanym

Tłusty Czwartek już za tydzień. Aby tradycji stało się zadość warto więc usmażyć na ten dzień coś do pochrupania. Przepis na te faworki zauważyłam na blogu Szpileczki i babeczki. Postanowiłam go wypróbować i muszę przyznać, że chruściki wyszły bardzo smaczne, kruche, po prostu idealne. 



400g mąki pszennej

200g serka homogenizowanego waniliowego

1 łyżeczka cukru pudru

4 żółtka

1 łyżka wódki lub octu


olej do smażenia

cukier puder do posypania


Mąkę przesiać, dodać pozostałe składniki i zagnieść elastyczne ciasto. Rozwałkować na cienki placek, złożyć 3 razy. Ponownie rozwałkować. Czynność powtarzać 5-6 razy aby jak najbardziej napowietrzyć ciasto. Ciasto zawinąć w folię i schłodzić przez minimum godzinę. Podzielić na 4 mniejsze części i każdą rozwałkować na grubość ok 1 mm. Radełkiem lub nożem wycinać paski ok 10cmx2cm. Na środku zrobić nacięcie i przez nie przełożyć jeden koniec paska. Faworki smażyć na rozgrzanym oleju z obu stron na złoty kolor. Po usmażeniu odsączyć z nadmiaru tłuszczu na ręczniku papierowym. Oprószyć cukrem pudrem.



poniedziałek, 1 lutego 2021

Sałatka ryżowa z tuńczykiem

Smaczna i sycąca sałatka, którą możemy przygotować jako drugie śniadanie do pracy lub na spotkanie ze znajomymi. Polecam z całego serca :)




150 g ryżu

2 puszki tuńczyka w sosie własnym

puszka kukurydzy

mała czerwona cebulka

mały pęczek koperku

3-4 łyżki majonezu

sól, pieprz


Ryż ugotować wg przepisu na opakowaniu, ostudzić. Tuńczyka i kukurydzę odsączyć z zalewy. Cebulkę i koperek drobno posiekać. Wszystkie składniki przełożyć do miski, doprawić do smaku i wymieszać z majonezem. Odstawić w chłodne miejsce aby smaki się przegryzły.