Strony

sobota, 25 października 2014

Kruche rogaliki z powidłami

Rogaliki z tego przepisu wychodzą niezwykle kruchutkie. Proponuję zrobić od razu podwójną porcję bo znikają jeszcze ciepłe :)



Ciasto kruche:
2 1/4 szkl mąki
kostka masła
1/3 szkl cukru pudru
1 łyżka gęstej śmietany
2 żółtka

powidła śliwkowe (przepis tutaj)
jajko do posmarowania rogalików

Lukier:
1/2 szkl cukru pudru
kilka kropel soku z cytryny
1-2 łyżki wody 



Ciasto: Mąkę, cukier puder i zimne masło dokładnie posiekać. Dodać żółtka i śmietanę. Szybko wyrobić gładkie i elastyczne ciasto. Zawinąć w folię i odstawić do lodówki na godzinę. Po tym czasie podzielić na 4 części i każdą z nich cienko rozwałkować. Od dużego talerza wyciąć w cieście okrąg. Podzielić go na 8 trójkątów. Z szerszej strony nakładać odrobinę powideł, zwijać rogaliki. Rogaliki układać na blaszce, posmarować roztrzepanym jajkiem. Piec ok 15-20 minut w temp. 180 stopni do zarumienienia. Ostudzić.



Lukier: wszystkie składniki utrzeć na gęsty lukier, którym polać rogaliki. Odstawić do zastygnięcia lukru.

Powidła bez cukru

Najlepsze i najzdrowsze powidła jakie kiedykolwiek jadłam. Nie dodajemy do nich ani grama cukru. Ale ważną rzeczą jest też to aby śliwki (najlepiej węgierki) były bardzo dojrzałe i słodkie. Polecam nie tylko z bułeczką na śniadanie ale również do ciast, deserów i naleśników. Są pyszne :)


 3kg bardzo dojrzałych węgierek

Śliwki umyć i wypestkować. Przełożyć do dużego garnka o grubym dnie i dusić pod przykryciem ok pół godziny. Po tym czasie zmniejszyć ogień do minimum i co jakiś czas mieszając, smażyć powidła. Ja podzieliłam sobie smażenie na 3 dni, codziennie po 2 godziny. W międzyczasie przechowywałam w chłodnym miejscu. Ale jeśli ktoś ma czas może je smażyć bez przerwy. Powidła zmiksować i bardzo gorące przekładać do słoików. Od razu zakręcać i odstawić do góry dnem do wystudzenia.

sobota, 18 października 2014

Kopytka z dyniowym pesto

Bardzo pożywny i nadzwyczaj smaczny obiad. Dynia w połączeniu z prażonymi ziarnami słonecznika daje niepowtarzalny smak. Polecam!




Kopytka:
500-600g ugotowanych ziemniaków
jajko
mąka
oliwa lub masło do smażenia 





Kopytka: Ziemniaki przepuścić przez praskę, uklepać i wyłożyć na górę 1/4 część. W to miejsce wsypać mąkę. Wbić jajko i wyrobić gładkie ciasto. Ciasto podzielić na mniejsze części, wałkować cienkie wałeczki i kroić kopytka. W razie potrzeby podsypywać mąką. Gotować w lekko osolonej wodzie. Po ugotowaniu odcedzić i podsmażyć aby zyskały rumiany kolor. Podawać z pesto dyniowym, posypanym słonecznikiem i natką.

Przepis na dyniowe pesto znajdziecie tutaj


Pesto/pasta dyniowa ze słonecznikiem

Dzisiaj u mnie kolejna dyniowa propozycja ;) Zdrowe, smaczne, idealne pesto do makaronów jak również jako pasta do kanapek, krakersów itp. Koniecznie wypróbujcie!



 miąższ z 1/4 dużej dyni
80g sera grana padano
100g ziaren słonecznika
sól, pieprz
5 łyżek oliwy z oliwek 

Dynię pokroić w kostkę, przełożyć do garnka i podlać odrobiną wody(kilka łyżek). Dusić często mieszając, do miękkości. Ostudzić. Ser zetrzeć na tarce o małych oczkach. Słonecznik uprażyć na suchej patelni. Ugotowaną dynię, ser, oliwę i słonecznik przełożyć do blendera i zmiksować na gładką masę. Doprawić do smaku.

czwartek, 9 października 2014

Dżem dyniowo-pomarańczowy

Nigdy jeszcze nie jadłam dżemu z dyni więc postanowiłam go zrobić, tym bardziej, że dostałam kilka dorodnych dyni od koleżanki. Dżem podzieliłam na 2 części. Do jednej dodałam cynamon i imbir, do drugiej cukier z prawdziwą wanilią i nutą kardamonu. Obie wersje wyszły pyszne, choć troszkę zbyt wodniste. Dżem w miseczce zgęstniał, mam nadzieję, że po otwarciu słoiczków pozostałe też nabiorą odpowiedniej konsystencji. A jeśli nie, będę miała wspaniały i pyszny sos do deserów i naleśników hihi ;)
Następnym razem dodam dwa a nie jak u mnie w przepisie jedno opakowanie galaretki.



1,5 kg miąższu z dyni
1 galaretka pomarańczowa
szczypta imbiru Kamis
szczypta cynamonu Kamis
2 łyżki cukru z prawdziwą wanilią i nutą kardamonu Kamis




Dynię pokroić w kostkę, przełożyć do garnka z nieprzywierającym dnem i podlać niepełną szkl. wody. Dusić pod przykryciem do miękkości. Kiedy dynia będzie już miękka zmiksować na gładką masę. Do gorącej wsypać galaretkę pomarańczową. Ja podzieliłam na tym etapie zmiksowaną masę. Do jednej dodałam cynamon i imbir a do drugiej cukier z prawdziwą wanilią i kardamonem. Gorący dżem nakładać do wyparzonych i osuszonych słoików. Po zakręceniu odstawić do góry dnem. Przechowywać w chłodnym miejscu.



Można podawać z pieczywem, goframi, naleśnikami i innymi deserami.

poniedziałek, 6 października 2014

Sernik dyniowy

Ostatnio mam bzika na punkcie dyni ;) Więc spodziewajcie się u mnie jeszcze kilka przepisów na to wdzięczne warzywo. Dziś proponuję Wam sernik z musem z dyni. Jest po prostu obłędny. Sernik należy do tych ciężkich, wilgotnych i rozpływających się w ustach. Ma piękny, intensywny żółty kolor. Moi goście byli nim zachwyceni. Wam też polecam z całego serca :)


 Spód:
150g herbatników
60g stopionej margaryny
szcz. przyprawy do piernika

Sernik:
75 dag sera białego
1 szkl musu z dyni*
3 jajka
puszka mleka skondensowanego słodzonego
1 łyżka mąki ziemniaczanej
1 łyżka mąki pszennej
2 łyżki cukru z prawdziwą wanilią i nutką kardamonu Kamis
szcz. przyprawy korzennej

cukier puder do posypania



Spód: Herbatniki drobno pokruszyć. Można je wsypać do foliowego woreczka i rozkruszyć wałkiem.Margarynę stopić i wymieszać z ciastkami. Dno tortownicy wyłożyć papierem do pieczenia. Wsypać herbatniki i dokładnie docisnąć do dna. Tortownicę włożyć do lodówki.

Sernik: składniki powinny być w temp. pokojowej. Twaróg zmielić 3-krotnie. Do miski dodać mus z dyni, mleko skondensowane, jajka, mąki i przyprawę oraz cukier. Wymieszać do czasu połączenia się składników. Masę wylać na schłodzony spód. Piekarnik nagrzać do temp. 150 st (grzanie góra-dół). Na spód wstawić naczynie żaroodporne z gorącą wodą. Sernik piec ok 60 minut. Studzić przy uchylonych drzwiczkach. Następnie przełożyć do lodówki i chłodzić całą noc. Sernik oprószyć cukrem pudremSernik: składniki powinny być w temp. pokojowej. Twaróg zmielić 3-krotnie. Do miski dodać mus z dyni, mleko skondensowane, jajka, mąki i przyprawę oraz cukier. Wymieszać do czasu połączenia się składników. Masę wylać na schłodzony spód. Piekarnik nagrzać do temp. 150 st (grzanie góra-dół). Na spód wstawić naczynie żaroodporne z gorącą wodą. Sernik piec ok 60 minut. Studzić przy uchylonych drzwiczkach. Następnie przełożyć do lodówki i chłodzić całą noc. Sernik oprószyć cukrem pudrem.

* Mus z dyni można przygotować przez upieczenie lub duszenie kawałków dyni (z odrobiną wody) do miękkości i zmiksowaniu na gładką papkę.

Dynia na słodko i słono Ciasta bez miksera

sobota, 4 października 2014

Crispy Natural

Kilka dni temu otrzymałam produkty Crispy Natural: chrupiące plasterki pomidora i chrupiące plasterki truskawki. Są one doskonałą i zdrową przekąską, która z powodzeniem zastąpi jeden z pięciu porcji warzyw i owoców w ciągu dnia. Mała paczuszka zmieści się w torebce lub plecaku. Chrupiące plasterki przygotowane są bez użycia tłuszczu, nie tracąc wartości odżywczych.



 Plasterki pomidorów oprószone bazylią i oregano zyskują wspaniały ziołowy aromat. Natomiast truskawki smakują jak prawdziwe tylko w wersji chrupkiej ;) i bardzo zasmakowały mojej córeczce. Mnie bardziej przypadły do smaku dodane do herbatki z dodatkiem miodu. Bo nie byłabym sobą gdybym nie spróbowała coś z nimi zrobić ;)


 Podsumowanie w skrócie: smacznie i zdrowo:)