Strony

poniedziałek, 31 października 2022

Ciasto "Miodowe lata"

Ciasto Miodowe lata to połączenie kruchych placków miodowych, delikatnego waniliowego sera i orzeźwiających jabłek. To ciasto nie tylko pięknie wygląda ale jest tak pyszne, że każdy prosi o dokładkę. Polecam zwłaszcza na wyjątkowe okazje.




Ciasto miodowe:

3 szkl mąki pszennej

1,5 łyżeczki proszku do pieczenia

1/2 szkl cukru

2 łyżki cukru waniliowego

250g margaryny

2 łyżki miodu

jajko

1/4 szkl śmietany 18%


Masa serowa:

200g masła

1 szkl cukru

1 kg sera z wiaderka

4 jajka

3 op budyniu waniliowego bez cukru

200 ml mleka

kilka kropel ekstraktu waniliowego


Galaretka jabłkowa:

4 duże jabłka

2 galaretki agrestowe

sok z 1/2 cytryny


Polewa:

1/4 kostki masła

4 łyżki cukru

3 łyżki kakao

3 łyżki mleka

1 łyżeczka żelatyny




Ciasto miodowe: Suche składniki wymieszać, posiekać z margaryną. Dodać jajko, miód i śmietanę, zagnieść ciasto. Ciasto zawinąć w folię i odstawić do lodówki na godzinę. Po tym czasie podzielić na 2 części i upiec 2 placki (30x20cm). Placki piec ok 20 minut w 180 stopniach, ostudzić.

Masa serowa: Do garnka przełożyć masło i cukier, podgrzewać aż się rozpuszczą. Dodać rozbełtane jajka, ekstrakt waniliowy i ser. Mieszając doprowadzić do wrzenia. Wtedy wlać budyń rozbełtany z mlekiem i cały czas mieszając gotować aż masa serowa zgęstnieje.

Spód blaszki, w której piekło się ciasto wyłożyć folią aluminiową (warto aby folia wystawała poza boki blaszki bo ciasto będzie dosyć wysokie), ułożyć jeden placek miodowy, wylać na niego gorącą masę serową. Odstawić do całkowitego ostygnięcia.

Galaretka jabłkowa: Galaretki rozpuścić w 1/2 l gorącej wody, odstawić do czasu aż zacznie tężeć. Wtedy obrać jabłka i zetrzeć na tarce o grubych oczkach. Jabłka skropić sokiem z cytryny i wymieszać z galaretką. Tężejącą galaretkę jabłkową wylać na całkowicie ostudzoną warstwę serową. Jabłka przykryć drugim plackiem. Ciasto odstawić do lodówki na kilka godzin do stężenia.

Polewa: W garnuszku rozpuścić masło, cukier, mleko, kakao. W osobnym garnuszku zalać żelatynę zimną wodą, odstawić na kilka minut do napęcznienia. Podgrzać i wymieszać aż się rozpuści. Żelatynę dodać do polewy, wymieszać i polać ciasto. Ciasto dowolnie udekorować np. wiórkami kokosowymi.


piątek, 21 października 2022

Omlet cesarski z karmelizowanymi śliwkami

Omlet cesarski to tradycyjny deser kuchni austriackiej. Jest słodki, puszysty i lekko chrupiący za sprawą skarmelizowanego cukru. 
Będzie doskonałą propozycją na leniwe śniadanie lub podwieczorek.
Z tych proporcji przygotujecie 2 pyszne omlety :)





Omlet:
2 jajka
szczypta soli
łyżka cukru + 1 łyżeczka do posypania
łyżeczka ekstraktu waniliowego
1/2 szkl mleka
1/2 szkl mąki pszennej
1/2 łyżeczki cynamonu 
łyżka masła do smażenia

Karmelizowane śliwki:
15-20 dag śliwek
łyżka cukru
łyżka masła
1/2 łyżeczki cynamonu




Karmelizowane śliwki warto przygotować wcześniej. Śliwki umyć, osuszyć usunąć pestki. W garnuszku rozpuścić masło, wsypać śliwki, dodać cukier i cynamon. Podgrzewać, mieszając aż cukier się rozpuści, owoce puszczą sok i powstanie z niego syrop. Odstawić z ognia w ciepłe miejsce.

Omlet: żółtka utrzeć z cukrem i ekstraktem. Dodać mleko i mąkę, zmiksować. Białka ubić na sztywną pianę ze szczyptą soli. Delikatnie wymieszać z ciastem.

Na patelni rozpuszczamy masło. Wylewamy połowę ciasta i smażymy omlet z obu stron na średnim ogniu. Przed przewróceniem omleta na drugą stronę posypujemy go łyżeczką cukru i cynamonem aby uzyskać lekko skarmelizowaną i chrupiącą skórkę. Omlet jeszcze na patelni rozrywamy
 na mniejsze kawałki np. za pomocą drewnianej szpatułki.

Omlet podajemy z ciepłymi śliwkami karmelizowanymi, posypany cukrem pudrem i polany sosem ze smażenia śliwek.